| Aazra a întrebat:

Am fost/sunt racita de vineri: muci, frisoane, stranut, fara tuse, iar febra nu sunt singura daca am avut. Am mers pe paracetamol/nurofen. De ieri mi s-a desfundat nasul si nu imi mai curge... dar se pare ca nu mai am deloc miros.

E posibil sa am covid? Ce sa fac in cazul asta?

PS: Probabil va suna amuzant, dar nici gust nu am partial (dulce) de cand mi-am ars varful limbii in ceai ieri, respectiv m-a facut cineva sa rad si am cam dat ceai fierbinte si in nas cu cateva zile inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora mesajele de genul sigur nu ai covid, e o raceala bla bla bla. Suntem intr-o pandemie si una la cel mai inalt vârf in tara. Ai simptomele clasice. Vorbeste cu medicul de familie si fa un test. Nu te trata dupa sfaturile de pe TPU.

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Repet si ce i-am mai spus unui tip acum 2 secunde, si anume ca simptomele existau de cand sa apara covidul.

| Aazra explică (pentru Celcestietot):

Nu am patit in viata mea sa raman fara miros, crezi ca sunt sanse sa nu fie covid? ca e prea ciudat fix dupa raceala sa se intample asta

| Aazra explică:

Sper din suflet sa ai dreptate, o sa fac oricum un test maine

| MariaEElena0505 a răspuns:

E ok. Se mai intampla. ‘)))
Fa un test pcr. Este singura metoda sa afli. ‘)

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred a ai covid, fa ti un test.

| Amimanera a răspuns:

Nu mi s-a intamplat niciodata sa raman fara gust si miros ca atunci cand am avut covid, si am fost racit de multe ori.
Si nu este vorba de nas infundat cum abereaza unii.Nasul liber.

| darrio2007 a răspuns:

Cand racesti nu cand te racesti. Daca te raceai nu mai scriai aici.
Of, gramatica asta, e grea rău!

| Aazra explică (pentru suntserios):

A iesit negativ testul rapid, in ciuda faptului ca nu am miros

| Celcestietot a răspuns:

Ignora sfaturile TPU, dar asculta-ma pe mine ca zic ca suntem in pandemie. Asta-i mesaj de spalat pe creier + ca are si funda...

| AndreiAnonim3 a răspuns:

Când ești răcită, automat nu mai ai miros