| GFGaskO a întrebat:

Am fost zgâriat de cineva cu hepatita C si mi-a dat sângele, pot sa iau si eu boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca nu ai intrat in contact cu sangele lui nu iei

| Amely21 a răspuns:

Doar dacă ai fi intrat in contact cu sangele lui.

| Vali215 a răspuns:

Principala cale de transmitere a hepatitei este prin sângele contaminat, adica sangele celui cu hepatita sa te atinga pe tine. Chiar si asa nu strica sa faci niste analize. Am observat că țara noastră este fruntașă la capitolul hepatita, NU RISCA.