| Winchester308 a întrebat:

Am gasit o cruce care-mi place si as vrea sa o cumpar.Cica este facuta din Alpaca.Este sigur acest metal...sau aliaj? Ma refer la toxicitate, mai ales pe termen lung.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ce stiam alpaca este un aliaj format din zinc, cupru si nichel.

Desi zincul si cuprul se gasesc in cea mai mare cantitate, nichelul poate atinge pana in 20-25% din cantitate.

Din ce stiam, nichelul nu este sanatos pentru corp iar cuprul e cu semnul intrebarii. Zincul nu ar deranja prea tare.

Intrebarea ar fi: nu e mai bine sa gasesti un obiect din argint?

Nu zic de aur, ca na, poate fi prea scump.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Alpacaua este un aliaj asemanator argintului, dar se,, toceste,, in timp.Din ea se fabricau tacamuri, pe care foarte multi le confundau cu argintul.Ca tacamuri nu e recomandata, dar ca ornament-chiar purtata pe deget, la gat sau la mana, nu prezinta nici un risc.Singura diferenta intre ea si argint, este ca se toceste in timp, prin frecare.