| Mihaela_Drodar_1994 a întrebat:

Am glicemia 100 si am 18 ani, ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Valorile normale ale glicemiei ar fi intre 70-120.Nu este rau daca ai 100, dar este loc de mai bine! Mai renunta la zaharuri, fainoase, bauturi carbo-gazoase, dulciuri.Pentru a avea energie,mananca mai multe legume si fructe.
Cei ce au probleme cu glicemia, trebuie sa-si faca anliza, in anumite ore ale zilei, dimineata, dupa ce mananca.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat în ce condiţii a fost măsurată ( când/cum )...

Oricum, NU ai de ce să te îngrijorezi - valoarea este normală.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.glicemie.ro/Site/Cat%20trebuie%20sa%20fie%20glicemia.htm

http://www.mymed.ro/care-este-valoarea-normala-a-glicemiei.html

Toate cele bune.

| mariaxxxxxxxxxx a răspuns:

Eu zic ca nu, dar intraba medicul depinde si de indicele corporal si de momentul cand a fost luata analiza pe nemancate sau la doua ore dupa masa. Sanatate!