| GrecuCristi a întrebat:

Am hepatita b, intrebarea mea este urmatoarea? Ma voi vindeca de acest virus? Intreb acest lucru pentru ca in unele locuri spune ca se trateaza in altele ca nu si nu stiu ce sa cred! Apoi as vrea sa stiu daca se transmite prin sarut, adica prin saliva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista tratament si o parte dintre cei tratati se vindeca. Totusi, majoritatea celor infectati, vor fi bolnavi toata viata.
Aparent, nu se tarnsmite prin sarut, daca cei doi parteneri nu au leziuni in cavitatea orala. Totusi, tinand cont ca pentru virusul hepatitic B exista vaccin, orice fata care ar vrea sa fie cu tine, ar trebui sa se vaccineze inainte sa ajungeti la saruturi pasionale.

2 răspunsuri:
| karlaa a răspuns:

Exista tratament care te-ar putea vindeca,dar sa te gandesti la cei din jur virusul se poate lua dupa cana, saruturi, etc ai grija de tine

| GrecuCristi explică:

Am grija din privinta asta, adica pastrez o distanta intre mine si persoanele cu care convietuiesc si cu care stau in timpul zilei! Multumesc pentru raspunsuri!