| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput acum o lună când nu puteam respira și se simțea ca o inflamație la respiratie, nu tuseam și aveam o flegma in gat pe care nu o puteam elimina + nasul înfundat. Am luat antibiotic, expectorante și degeaba. Când respiram parca mă ținea ceva in piept + durere. Am făcut inhalații cu aburi și parcă a dispărut chestia aia din piept. Doar că am nasul înfundat parca ar fi inflamat, îmi curge foarte des și parcă e ceva lichid. Flegma e fara culoare. Febră nu am făcut și nici dureri de sinusuri nu am avut. E posibil sa am sinuzita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este bun.
Pui o craticioara mica de apa pe foc, sa fiarba cam 2-3cm de apa pe fundul craticioarei).
Cand fierbe o dai jos si pui 4-5 picaturi de ulei in apa si iti pui nasul acolo, inspirind acel abur, pana dispare uleiul.
Poti face un con de hartie deasupra craticioarei si sa inspiri prin el, sau iti poti pune un prosop pe cap, tu stand deasupra craticioarei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai sinuzita, fiindca sinuzita nu se face de la o simpla raceala, dar poti avea o infectie bacteriana.
Continua sa faci inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt, macar 3-4 zile (de 2-3 ori pe zi cate 5 min) si va trece inflamatia nasului.
Iar pe viitor, nu mai lua anibiotic la raceala, fiindca nu ajuta antibioticul dimpotriva, iti distruge flora bacteriana din stomac si iti face mai rau, fiindca faciliteaza inmultirea bacteriior rele.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am un ulei esențial de eucalipt e bun?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este bun.
Pui o craticioara mica de apa pe foc, sa fiarba cam 2-3cm de apa pe fundul craticioarei).
Cand fierbe o dai jos si pui 4-5 picaturi de ulei in apa si iti pui nasul acolo, inspirind acel abur, pana dispare uleiul.
Poti face un con de hartie deasupra craticioarei si sa inspiri prin el, sau iti poti pune un prosop pe cap, tu stand deasupra craticioarei.