| anonim_4396 a întrebat:

Am inteles ca antipsihoticele sunt periculoase. E ca si cum aceste antipsihoticele iti scurt-circuiteaza creierul ca aceste psihoze sa nu mai apara. Asta e bun pe termen scurt, dar pe termen lung iti distruge creierul.

Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu iti scurt circuiteaza nimic in creier, au doar multe reactii adverse si efecte secundare pe termen lung cat le iei.Incearca sa iei doze cat mai mici si mai multe antidepresive ca alea nu sunt asa nocive. Oricum daca poti suporta efectele adverse si secundare ale antipsihoticelor nu e asa mare lucru ca le iei.Nu iti fac nimic rau la creier insa apar multe neplaceri cum ar fi somn foarte,mult, ingrasare, sedare, lipsa de concentrare, memorie si atentie si multe altele.Incearca deci sa le iei daca iti trebuie dar numai in doze mai. mici. Discuta cu medicul tau despre reactii adverse si despre doze si poate iti mai scade din ele. Oricum nu face prostia sa le intrerupi tu sau sa le intrerupi brusc.Ca intri iar in psihoza rau, ci discuta numai cu medicul tau pentru scaderea dozelor sau intreruperea lui.Sanatate multa

| Staif a răspuns:

Ai inteles bine.

| anonim_4396 explică (pentru Staif):

Eu iau antipsihotice de 3 ani. Ce e de facut?

| Staif a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa te tratezi in alt mod, daca nu te-ai vindecat.