| KKarl a întrebat:

Am inteles ca se numesc ticuri. Cum pot sa scap de ele?
Exemple:
*clipesc involuntar mai intai cu un ochi apoi si cu celalalt
-pun mana de multe ori pe gat
*rostesc cuvinte care nu au legatura intre ele (m-am inregistrat si am ascultat)
-mai rar, marai
* (nu stiu cum se numeste): spatele si fata le misc, umerii necontrolabil
Etc.

Mi se intampla zilnic, de cel putin 7 ori pe zi si ma tine cateva minute star sau mai mult (-)
Ce sa fac ca sa scap de ele? Am vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa simptome, este posibil sa fie probleme neurologice.
Mergi la medicul de familie, sa-ti faca o trimitere pentru investigatii la neurologie!

| anss23 a răspuns:

Asa cum a mai zis cineva, astfel de ticuri pot aparea in perioade in care suntem foarte stresati, deci s-ar putea ca acesta sa fie un semn ca trebuie sa rezolvi niste probleme cu care te confrunti pentru a scapa de stresul acumulat. Daca aceste tic-uri sunt foarte deranjante, la modul ca te impiedica din a face anumite lucruri, poti merge la doctor, dar ce iti recomand eu e pur si simplu sa nu te mai gandesti la asta. Deloc. In timp o sa te dezveti de ele, doar ca ar fi bine sa te concentrezi asupra unui hobby si sa ai o activitate care sa te tina ocupat.

| Violleta2022 a răspuns:

Totul se rezolva cu autocontrol!
Te supraveghezi si te ambtii s amai faci asa ceva!

| WaterDrop a răspuns:

Nimic ce nu ar putea fi rezolvat in timp.Consulta un psihiatru.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, ar trebui sa faci un consult medical, fiindca intrunesti mai multe asemenea deprinderi. Intereseaza-te de Sindroomul Tourette si de Tulburarea obsesiv-compulsiva si vezi daca te identifici cu simptomele respective. Esti stresat/a la momentul asta?