| KKarl a întrebat:

Am ticuri.
-clipesc apasat
-grimase
-sunete ciudate
Etc.
Cum pot scapa de ele?
Ma pot opri cateva minute, apoi reincep.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Și eu aveam ticuri de genul, m-am dezvățat învățând să mă abțin să le fac.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Și eu am avut ticuri când eram mic. Cu ajutorul medicului am putut să mă dezobișnuiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lesinez big grin

| ovidiu123432 a răspuns:

Incearca sa te abtii o saptamana si dupa nu o sa mai faci

| FloareaSoarelui96 a răspuns:

Încerci să te controlezi și să le faci din ce în ce mai rar, până încetezi de tot. Știu cât de mizerabil te simți când nu le faci, dar încearcă să te abții, o să vezi că ușor ușor dispare nevoia de a le face. Și eu am anumite fixații, să fie un obiect așezat într-o anumită poziție, apăs pe frigider, ușă, robinet, când aprin becul de mai multe ori. Uneori 3, 5, 15, 20, de câte ori mi se pare ok. Am încercat o perioadă să mă controlez și am scăpat de aceste ticuri, dar m-am apucat iarăși de ele. Deja am stricat 5 robinete tot apăsând de mii de ori pe ele, cred că e cazul să încep să scap iar de ticurile astea. După cum am zis, trebuie să încerci să te controlezi, e greu până începi să nu mai simți nevoia. Baftă!