| anonim_4396 a întrebat:

este vorba de o problema mai grava, am foarte multe ticuri pe care le fac si cred ca imi aduc probleme de sanatate daca nu ma pot lasa de ele, deci am 14 ani si de vreo 3 ani tot au inceput sa am multe ticuri, imi pocnesc degetele, imi intind inchieieturile de la toata mana si de la picior etc, imi incordez foarte multi muschi de la corpul meu, imi bag degetele in gura si mi le ud pentru ca am impresia ca sunt aspre, clipesc foarte mult din ochi si etc alte ticuri, vreau sa stiu cum pot sa scap de ele, si de la ce au aparut, care sunt consecintele daca continui sa le practic, d-au funda, voturi si in special tot repectul meu celor care vor sa ma ajute, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Riluris a răspuns:

Ma bucur ca am de aceasta intrebare, m-am ''luptat'' si eu cativa ani cu ticurile astea (obisnuiam sa imi rod unghiile, sa pocnesc din degete, sa ma musc, etc) Aceste ticuri au mai multe cauze, dar o cauza destul de frecventa, mai ales la tineri, apare atunci cand acestia sunt depresivi sau au perioade de anxietate, ticurile sunt involuntare si cam greu se controlat... Dan, tu de obicei esti nervos? E foarte posibil ca aceste ticuri sa fie pe baza nervoasa. Un remediu pentru ticuri nu stiu, eu am scapat de ele dupa ce am vazut ca toti oamenii se plangeau ca fac anumite lucruri obsedante, atunci am incetat sa le mai fac, ca sa nu cad in ridicol. Incearca sa vezi cand se accentueaza ticurile, cand esti suparat, nervos sau ingandurat. Spune-le parintilor tai despre aceste ticuri si roaga-i sa te duca la un psiholog, se poate ca acesta sa te ajute mai mult decat o vor face raspunsurile noastre. Un lucru e cert, ticurile nu apar la oamenii fericiti si optimisti... asta imi da de inteles ca tu de fel esti mai abatut, mai pesimist.
Nu stiu daca ticurile duc la boli grave, insa stiu ca nu e nici bine sa le ai.

6 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Du-te la doctor nu asculta sfaturi de la noi Bafta

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Poti scapa de ticuri daca le afli cauza. Cel mai in masura sa te ajute, este un psiholog. Apeleaza cu incredere. Succes!

| birdie14 a răspuns:

Buna.Sincer,nu am idee cum ai putea scapa de aceste ticuri, dar cred ca ar trebui sa consulti medicul de familie, care te poate trimite la cineva care stie despre ce este vorba.
Bafta.

| ngen a răspuns:

Nu cred exista un leac anume pentru asta adica totul tine numai de tine, de autocontrolul tau, trebuie sa iti impui sa nu mai faci toate acestea... bafta!

| DriftKingRO a răspuns:

Incearca sa iti gasesti alta ocupatie... nu stiu, sa mesteci guma sau asa ceva.

| aNt0n1utza a răspuns:

Buna,Dan! Uite daca vrei sa scapi de ticuri incearca sa iti dai seama ca nu este bine ce faci in acel moment toate aceste ticuri le conduc SubConstientul, astfel tu trebuie sa constientizezi ce faci tu cand iti bagi degetele in gura si altele.Toate ticurile apar din cauza stresului.Tu trebuie sa descoperi "De ce anume imi trosnesc eu degetele?". Elimina factorii de sters.Si vei scapa de aceste ticuri.Bye!