| iooaaand a întrebat:

Am luat ac novynette 7 zile dar pentru ca ma simteam rau am renuntat sa mai iau, am inceput in prima zi de menstruatie si azi este a 11 zi de sangerare si nu se mai opreste. Cat o sa mai tina? Nu este o problema daca sangerez de atatea zile? Iau si clorocalcin dar nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| User2004 a răspuns:

Păi. Dacă nu te doare burta tare nu lua nimic! Doar dacă te doare tare (eu iti recomand Brufen) pe mine mă ajută foarte mult. Dar intr-adevar sunt foarte multe 11 zile. Oricum, numarul de zile variaza. Dar acum, totusi ar trebui sa te lase. Sau macar pe zi ce trece sa fie tot mai puţin. Mai aşteaptă putin, iar dacă nu te lasă ar fi mai bine să intrebi un doctor.
P. S. : Nu cred ca e un motiv de ingrijorare. Adica iti faci MULT mai Rau daca te stresezi.

| iooaaand explică (pentru User2004):

Nu ma doare burta doar ca am vorbit cu ginecologul meu si el mi.a recomandat clorocalcin a zis ca din cauza ca am renuntat sa mai iau sangerez. Nu sangeram mult imi puneam un protej-slip si era ok doar ca de ieri a inceput si imi curge ca si cum as fi la mentruatie oare se poate sa imi fi venit din nou menstruatia? Am citit undeva ca daca nu mai iei ac iti vine

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o problema foarte serioasa daca sangerezi siu este efectul logic si asteptat al intreruperii contraceptivelor in mijlocul foliei. Nu o sa treaca de la clorocalcin, evident, trebuie sa te vada un ginecolog cat mairepede si sa faci tratament. Iti poate trece cu tratament medicamentos, dar este posibil sa ai nevoie de un chiuretaj. Esti norocoasa ca esti inca in viata, sunt femei care dupa o astfel de imprudenta au sangerat atat de violent incat au murit sau au fost nevoite sa suporte o operatie mutilanta (scoaterea uterului) pentru a supravietui

| iooaaand explică (pentru Brigaela):

Ginecologul mi-a zis ca sangerarea este de la renuntarea la ac

| Brigaela a răspuns (pentru iooaaand):

Pai asa si este, fiindca nu este permisa renuntarea la anticonceptionale in mijlocul foliei, fara tratament de sustinere. Insa problema este ca o data declansata, uneori pooate fi extrem de abundenta, punand viata femeiii in pericol (am vazut femeie venita in urgenta cu tensiune nedecelabila, inconstienta de la o astfel de sangerare produsa de intreruperea contraceptivelor in mijlocul foliei, femeie care si-a pierdut uterul - i s-a facut histerectomie de urgenta pentru a supravietui,. pierdea sange in cantitati uriase si nimic nu oprea sangerarea) sau poate dura pana se iau masuri drastice (gen chiuretaj).

| iooaaand explică (pentru Brigaela):

Azi s-a oprit sangerarea.

| Brigaela a răspuns (pentru iooaaand):

Asta este minunat. Ma bucur, ai scapat.