| tyly a întrebat:

Am luat anticonceptionale(yasmine) si acum as vrea sa renunt la ele, acum sunt cum ar vei in pauza de 7 zile, de luni ar trebui sa le incep iar, dar daca nu mai vreau sa le iau pur si simplu nu le mai iau nu? (stiu ca suna ciudat dar intreb asta pentru ca atunci cand am inceput sa le iau am avut niste probleme cu ele si doctora mi-a zis sa continui sa le iau pentru ca daca le intrerup ar putea sa apara o hemoragie... dar cred ca se referea daca intrerup cele 21 de pastile nu? ...nu daca nu mai incep o alta folie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai inteles corect, daca nu incepi o folie noua nu ti se va intampla nimic. Hemoragiile intervin in cazul in care intrerupi pastilele in mijlocul foliei. Deci poti sa nu mai iei linistita, dar dupa intrerupere, e obligatoriu sa te duci la ginecolog pentru un control de rutina.

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La folia de 21 de pastile se referea. Poţi să nu le mai iei. Multă sănătate!

| dy a răspuns:

Da, in mod normal asa se intrerupe tratamentul, nu se mai incepe folie pentru alta luna! Problema este ca nu stim de ce ai inceput tratamentul, s-ar putea ca tratamentul pentru afectiunea pentru care ti-au fost recomandate sa fie pe mai multe luni! De aceea este bine sa vorbesti cu ginecologul care ti-a recomandat tratamentul. Sanatate!

| emy a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti din nou cu medicul care ti le-a recomandat. El este cel mai in masura sa te sfatuiasca.Sa n cumva sa le intrerupi tu(de capul tau), fiindca e riscant.Cu tratamentele hormonale nu e de joaca.Ai mare grija! Te pup si iti doresc multa sanatatePa!