| Maria4593 a întrebat:

Am luat augmentin înainte de ora la care trebuia sa iau anticonceptionalele și ar trebui sa o iau iar pastila de augmentin dar n-o mai iau. Anulează doar 1 pastila efectul anticonceptionalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu opri sub nicio forma tratamentul cu augmentin, ia-le pe amandoua si o saptamana-doua foloseste si o alta metoda de contraceptie. Daca intrerupi tratamentul cu antibiotic risti sa iti revina infectia de 2 ori mai puternica si de data asta rezistenta la augmentin, si va trebui sa iei un antibiotic mai puternic care o sa-ti distruga si stomacul. Nu te juca.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, va trebui sa te protejezi cu prezervativ. Nu opri dupa ureche tratamentul cu augmentin, iti poti face mult ra. Contraceptia este oricum compromisa pe luna asta