| alexutzza_1516 a întrebat:

Am mai intrebat si e boala Charcot-Marie-Tooth? ce medicamente recomandati si ce mai stiti despre ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiind o boala genetica nu poate fi vindecata. E foarte important sa te supravegheze un neurolog cu cunostinte in domeniul acestei boli.
Tratamentul este doar unul paleativ: interventii chirurgicale pentru corectarea deformarilor mai ales la nivelul piciorului pentru a-i permite pacientului sa-si pastreze cat mai mut posibilitatea de a merge, tratarea durerii cu antiinflamatorii nesteroidiene si chiar cu antidepresive triciclice daca este foarte severa, fizioterapie, gimnastica, etc.

3 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Nustiu ce fel de boala mai poate fi si asta!

| christabell a răspuns:

Pe Google te-ai uitat? Scrie o multime!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am gasit boala Charcot-Marie-Tooth si zicea:O afectiune a nervilor perifici, care se mosteneste.Prezinta tulburari de sensibilitate cu diminuarea reflexelor, slabiciune musculara cu atrofiere si deformari ortopedice; masa musculara incepe sa scada odata cu atingerea puberitatii sau imediat dupa.Primii care se atrofiaza sunt muschii peronieri, putand inainta pana la nivelul coapsei. Apar difilcutati in ridicarea si in general in miscarea piciorelor. Ulterior, boala afecteaza bratele si mainile.Este cunoscuta si ca distrofie musculara peroneala.