| SLASK a întrebat:

Buna seara din nou TPU, poti avea scleroza laterala amfiotrofica sau boala charcot-marie-tooth la 18 ani? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scleroza laterala amiotrofica este o boala genetica, pe care o ai de la nastere si care devine simptomatica la sfarsitul adolescentei sau la inceputul perioadei de tinerete. Marea majoritate a pacientilor sunt diagnosticati intre 16 si 25 de ani.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptomele pot aparea si mai devreme si mai tarziu. Inainte de debut, nu ai simptome. Nu cred ca poti singur/singura sa te diagnostichezi cu ceva atat de complex. Mergi la un neurolog.

| devine a răspuns:

Da. de ce? ai simptome?

| Alexia26 a răspuns:

Poti avea CMT la 18 ani. Cum se poate recupera boala Charcot Marie Tooth https://bagy2.blogspot.com/2022/01/boala-charcot-marie-tooth-cum-sa.html

| RAPID a răspuns:

Da am cateva din simptomele caracteristice bolii si imi este cam frica? si pana la varsta de 16 ani nu exista simptome?

| RAPID a răspuns:

Ma scuzati am postat de pe userul altcuiva