| Alexxx2014 a întrebat:

Am mers Joi la sala de fora pentru prima data.Am tras tare tare de fiare (spate,biceps,triceps,), iar a 2 a zi am constatat ca am facut febra musculara.Cum se manifesta? Ma doare extrem de tare bicepsul,si la cot (la vene, deasupra). Antebratele acuma stau la un unghi de aproximativ 90 de grade in loc sa stea drepte la 180 grade(brate intine pe langa corp). Cumva am blocati muschii, mai in jos 90 grade nu pot sa las antebratel deoarece simt o durere cumplita.Pur si simplu nu imi pot intinde mainile, nu le pot lasa pe langa corp.Trebuie sa le tin indoite. Pote fii ceva grav? Sper ca m-ati inteles si as vrea sa stiu in cat timp imi va trece si daca este necesara o vizita la medic

Cand incerc sa le intind simt ca imi pocneste bicepsul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca ai inceput si tu ca Bula. Trebuia sa o iei usor cu "sala" fiind si prima zi. Trece febra musculara peste cca 1 saptamana, poate doua... Depinde cat ai fortat muschii. Mergi la farmacie si cumpara nurofen. Te va ajuta sa nu mai simti durerea asa tare. Faci o baie calduta, relaxeaza-te in pat... Lasa muschii sa se odihneasca.

| Omi777 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi deoarece fiind prima data la sala tu ai fortat anumite grupe musculare din prima la o intensitate ridicata iar fibrele din muschii respectivi s au rupt formand pe timp de odihna altele noi. Aceasta febra musculara o sa iti treaca peste o saptamana sau cel mult doua. Presupun ca esti incepator. Primele 2 saptamani ia o mai usor si apoi incearca sa ti alcatuiesti un program ca sa poti lucra toate grupele de muschi din corp. Numai bine!

| Alexxx2014 explică:

Alte pareri? O sa dau funda la cel mai bun

| InaLeaf a răspuns:

Febra musculara este resimtita ca o durere puternica si/sau un tonus ridicat. Aceasta este produsa de unele microleziuni la nivelul fibrelor musculare ce alcatuiesc muschii.
Apa calda este un mit, deoarece relaeaza muschii, dar este temporar.
Ce te poate ajuta: vitamina C, aspirina, ibuprofen care actioneaza ca antiinflamator si contrar asteptarilor dusurile reci, deoarece duc la o vascularizatie mai buna a zonei si accelerarea procesului de reparare a fibrelor.
Succes.

| M3GAM3 a răspuns:

Pai asa se manifesta inainte sa faci asta trebuia sa bei lamaie si acum fa-ti o baie super fierbinte stai in cada cu apa super fierbinte
FUNDA? big grin

| Cristian_Ioana_Teodor_1977 a răspuns:

Cui pe cui se scoate trage tare in continuare caci nu mai prin antrenament are sa ati treaca