| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Am mers mult pe jos, 20 min, azi si e frig rau, aveam pantaloni subtiri doar si ma dor picioarele.laughing Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E iarna, draga!
"Iarna nu-i ca vara!"
big grin

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Bula):

Stiu. Dar sa nu fie ceva grav.

| GeorgeGabriel66 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Nu e nimic grav, mi se intampla si mie cate o data!

| mgtow a răspuns:

Au inghetat de la vreme

| darrio2007 a răspuns:

Picioarele te dor de la frig nu de la mersul pe jos. E nimic 20 de minute de mers pe jos. Nu stiai ca a venit iarna, de ai iesit la cateva grade sub zero, in pantaloni subtiri? Sau asa-i moda?

| RAY a răspuns:

De la frig asa ceva n-am mai auzit

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă o baie într-o cadă cu apă caldă și totul revine la normal. happy

| K0sti a răspuns:

Ai facut piciorongita!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

20 de minute e mult?!
In rest, ai primit destule sfaturi.

| Harley18 a răspuns:

Roaga-l pe prietenul tau sa te ajute! laughing

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Febra musculara laughing)
Merg pe jos 2 ore prin frig si nu am patit nimic.

| onyvirus a răspuns:

CauzeSus
Cauzele durerilor membrelor inferioare pot fi diverse: de la traumatisme accidentale la afectiuni ale nervilor. In lipsa unor leziuni sau a altor simptome, durerea piciorului poate fi rezultatul unei crampe musculare, iar cand sunt insotite si de alte simptome, cum ar fi durerile de spate, pot fi consecinta unor afectiuni ale coloanei vertebrale. Mai ales in acest caz, trebuie sa se semnaleze medicului, detaliat, toate manifestarile pentru ca acesta sa stabileasca un diagnostic corect.

Durerile la nivelul piciorului pot fi si un simptom al trombozei venoase profunde, care este o afectiune grava si care poate pune in pericol viata unei persoane. Cheagurile de sange se pot desprinde si pot declansa o embolie pulmonara, un atac de cord sau chiar accident cerebral vascular. Se va consulta urgent medicul daca apar dureri de picioare dupa exercitii fizice sau efort de intensitate scazuta, daca apar umflaturi, roseata si senzatie de caldura la nivelul gambei.
Durerile piciorului care provin din zona lombara si coboara spre fese, insotite de pierderea controlului asupra vezicii urinare sau actului defecatiei, sunt manifestari caracteristice lezarii unui nerv. Aceasta situatie, destul de grava, ar trebui sa fie evaluata cat mai curand posibil de catre un specialist. Indiferent de situatie, daca durerea piciorului este persistenta sau va ingrijoreaza, trebuie contactat medicul.

Bolile infectioase, problemele circulatorii dar si diverse boli neurologice pot afecta piciorul. Totusi, de cele mai multe ori, piciorul doare ca urmare a solicitarii excesive, a diverse tipuri de prejudicii si a imbatranirii. De obicei, majoritatea afectiunilor nu sunt grave si pot fi prevenite, in masura in care se iau masuri de autoingrijire si de modificare a stilului de viata. De exemplu, se vor face pauze intre perioadele de efort si nu se vor face sporturi extreme fara protectie corespunzatoare.

Durerile membrelor inferioare pot fi rezultatul a mai multe cauze, printre care:
- fractura de stres sau fisurarea osului;
- crampe musculare, de cele mai multe ori provocate de deshidratare excesiva;
- entorse;
- leziuni traumatice (ruperea tendonului lui ahile, menisc rupt, etc.).

Alte cauze ale durerii picioarelor includ boli degenerative, autoimune si inflamatorii legate de durerile membrelor inferioare ce includ deteriorarea structurii articulatiei, cum ar fi:
- chistul baker;
- bursita;
- fibromialgia;
- guta;
- claudicatia intermitenta cauzata de ateroscreloza;
- osteoartrita;
- poliartrita reumatoida;
- tendinita;
- vene varicoase.

Durerea articulara poate fi simptomul unor boli obscure sau mai rare care nu sunt imediat evidente. Acestea pot include:
- tumori osoase (benigne sau maligne);
- utilizarea unor medicamente (corticosteroizi);
- boala Legg-Calve-Perthes (osteocondrita capului femural);
- osteomielita;
- leziunea nervilor sciatici din cauza stenozei spinale sau boala de disc degenerativa;
- celulita;
- cresterea.

Printre cauzele grave ale durerilor de picioare care pun in pericol viata unei persoane ar putea fi:
- tromboza venoasa profunda (ce poate determina embolie pulmonara, atac de cord, accident vascular cerebral);
- boli vasculare ale arterelor periferice;
- stenoza spinala (ingustarea canalului spinal si compresia asupra maduvei spinarii si a nervilor).

| Bula a răspuns (pentru onyvirus):

Cauza principala: imbracaminte neadecvate anotimpilui rece.
Durerile descrise (copiate) de tine vor fi consecintele de mai tarziu.

| BoDoGFX a răspuns:

Schimba anvelopele de vara cu cele de iarna. O sa fie mai ok!

Succes! big grin

| SabineeZazz a răspuns:

Ti-au "inghetat oasele" ca ai mers prin frig cu pantaloni subtiri, draguta laughing