| Andreea_5313 a întrebat:

Am miopie -1.50 si -1.75,iar ochelarii ii port, dar nu chiar tot timpul adica doar la scoala, la tv si computer. Oare va mai creste? Sunt sanse sa se corecteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| r2d2 a răspuns:

Si eu am miopie, si port ochelari din clasa a IV-a. Acum sunt a XI-a si a tot crescut pana in clasa a X-a (am acum -3. 50 si +3. 75) si mi s-a spus sa port ochelari tot timpul ca sa se "corecteza". Da' de unde... ca a tot crescut. La mine e mostenire de familie, zic ei, dar eu iti recomand sa-i porti tot timpul pentru ca doar asa o sa ai sanse mai mari sa numai porti. + nu te jena sa-i porti tot timpul, ochelarii sunt la moda anul acesta happy si cunosc multa lume care ar vrea sa poarte ochelari pentru ca li se pare un lucru cool.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Va creste daca nu porti ochelarii tot timpul. Miopia nu se corecteaza cu ochelari, dar acestia o tin in loc sau o fac sa evolueze foarte lent. Daca tu porti haotic ochelarii (nu stiu cine ti-a spus ca poti face asta), dipotriile tale vor creste accelerat si s-ar putea sa ajungi sa porti lentile foarte groase.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum vrei să faci o corecție dacă tu nu-i porți permanent?
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Poarta ochelarii tot timpul, altfel miopia ta o va lua la goana. Va creste cate putin oricum, pana incetezi tu sa mai cresti, din cauza ca, odata cu corpul tau creste si ochiul, si ca urmare axele lui. Fa cate un control oftalmologic o data la 6 luni.

| Maryabaii a răspuns:

Incet incet miopia mai scade dar nu tot timpul
cel mai bine ar fi o operatie cu laser dar cred ca se face dupa 3. 00(vezi ce spune si doctoru) inca ceva operatia se face dupa 18 -20 ani
eu am hipermetropia cu 1. 5 si 3. 0 si nu prea port ochelarii :d