| AtateaConditii a întrebat:

Am miopie -1, 52 si -1, 70(parca) am 16 ani si am miopie de un an jumate, am inteles ca miopia creste odata cu varsta pana la 18-21 ani.
Cam cat e posibil sa imi creasca dipotriile? Si cum pot incetinii cresterea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te plangi?big grin Am o verisoara cu -4, 25 la ambii ochi si saraca are abia 15 ani. Ea asteapta sa se opereze la 18 ani, ceea ce iti recomand si tie.

| AtateaConditii explică (pentru anonim_4396):

Si operatia e cu laser nu, dar costa foarte mult la un ochicrying si succesul este garantat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Succesul e garantat. Mai am o ruda care s-a operat si vede perfect acum. Da, costa mult, dar orice ban pe care il bagi in coprul tau e cu folos mereu. Din cate stiu la un ochi a ajuns-o 30 milioane vechi(3000 lei). Dar dupa o saptamana vedea mai bine ca atunci cand era copil mic. Operatia a spus ca nici nu a sesizat-o datorita anesteziei.

| Mefist0 a răspuns:

De ce nu discuti asta cu un medic oftalmolog? El te poate lamuri cel mai bine.

| BlackDarkAngel a răspuns:

Si eu am miopie! Chiar am dioptrii mai mari, port de 10 luni oxchelari si creste continuu. Iti pot creste si pana la -6, 00
Ai grija de sanatatea ochilor tai, nu mai sta mult la calculator si TV, mananca morcovi si fructe, legume, fa cat mai multe exercitii oculare. Si intra pe site-ul: Vedere perfecta