| IstratiiDanu2001 a întrebat:

Am miopie de la vreo 10 ani.(acum 15) momentan am -3 dioptrii la ambiii ochi, am ochelari (facuti atunci cind aveam -2, 5 dioptrii). Insa nu ii port cind ies afara pentru ca imi oarecum rusine, acest lucru e bun sau nu, ca nu port ochelarii? Imi imbunatateste sau imi scade vederea?
2) pe zi stau 6-8 ore la calculator si telefon...(cu ochelari)
3) Voi putea trece examenul medical pt permis auto?
4) In fiecare an dioptriile cresc cu 0.25.
5) Imi voi putea recapata oarecum vederea sau nu? ( fara lasik, lasek...)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu cat eviti sa porti ochelarii cu dioprii, cu atat ele cresc mai repede si vei ajunge foarte curand sa porti ochelari fund de siforn, pentru ca acum, din prostie, refuzi sa porti ochelari.

| Divy a răspuns:

Salut după ce metodă ți s-au determinat dioptriile? Îți recomand să mergi la mai mulți doctori
Caută pe internet cu să reduci miopia
Pe zi stai prea multe ore la calculator, respectiv celular încearcă să cânți la un instrument care nu solicită vederea.
Vederea ți-o poți recupera și fără laser cu multă muncă și sârguință doar că trebuie să renunți la tehnologie sau timpul petrecut să fie undeva la 6-7 ore pe săptămână (TV, PC și telefon) dacă poți și mai puțin cu atât mai bine.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Eu aveam de 2 ani dioptria stagnata, tot cu minus, si in al treilea an m am deci sa nu mai port ochelarii ca nu imi mai placea cum imi sta cu ei. Dupa un an de nepurtat ochelarii m am dus la oftalmolog (altul decat de obicei, si e mai prost) si a zis ca mi au scazut cu 0, 25. Vaaai, ce m am bucurat! Acum, de la un an jumate simt deja ca mi s-au marit dioptriile. Deci a fost pe o perioada scurta de timp. Eu zic sa iti cumperi alti ochelari si sa ii porti. Cand porti ochelarii nu ti se schimba dioptria, iar cand nu ii porti, ori ti se intampla ca mie, ori iti creste. Miopia nu se corecteaza. Daca unul din parintii tai poarta ochelari tot idn cauza miopiei, intreaba-l cat are, eu mai am putin si o ajung pe cea a tatalui meU (singurul care poarta ochelari din familie, defectele de vedere se mostenesc, dar n ar trebui sa iti creasca mai mult decat cea a parintelui tau, daca a crescut fii sigur ca e din cauza nepurtarii ochelarilor).

| Crux a răspuns:

Bună!
Purtarea ochelarilor provoacă dependență şi leneveşte ochiul.
Examenul medical nu-l poți trece fără...şi sincer nu ştiu cum poți ieşi pe stradă cu -3 fără ochelari.
Faptul că stai atât la calculator/:telefon nu face altceva decât să-ți accentueze gravitatea situației.
Eu te sfătuiesc să porți ochelarii, cu mici pauze... Dacă nu-ți plac, de ce nu încerci lentilele? Sunt mai bune din punct de vedere medical pentru că stau fixate, ochelarii se mai strâmbă şi îşi schimbă centrul.
Nu vor dispărea problemele, dar vor scădea dioptriile treptat, după 30 de ani, dar nu e obligatoriu...

| IstratiiDanu2001 explică:

Crux eu ma refer daca trec examenul medical darbcu ochelari, nu fara!

| IstratiiDanu2001 explică:

Gretta, deci spui ca daca ii port nu se vor mai creste dioptriile?