| anonim_4396 a întrebat:

Am miopie, port ochelari de cativa ani, dar in ultima vreme am observat ca vad mult mai rau ca de obicei (ultimul control l-am facut acum 2 ani si nu imi crescuse deloc dioptria de cativa ani), stiu ca miopia nu se vindeca decat prin operatie, dar daca as lucra putin la alimentatie si as sta mai putin cu ochii in ecrane, ar fi vreo sansa sa-si revina putin?

E posibil sa vad mai rau doar din cauza oboselii, fara sa-mi fi crescut dioptria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Exercitii de relaxare a ochilor faci? cauta pe google detalii.

| Alfred0703 a răspuns:

Nu. Trebuie sa te duci sa iti faci un control(ar trebui sa te duci o data la 6 luni). Daca stai cu ochelari care nu sunt destui de puternici, atunci o sa iti strici vederea si mai mult. Cu alimentatie nu faci nimic.