| lory14 a întrebat:

Am miopie (miopia scolarului). Daca o sa port ochelari de vedere o sa scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar va avansa mult mai incet si nu vei ajunge niciodata sa porti "funduri de sifon". La 18 ani te poti chiar opera sa scapi de ea. Daca nu porti ochelari, va avansa cu repeziciune si dioptriile vor creste de la luna la luna.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stejara, pentru miopie? Ar fi primul caz pe care il aud. In general se corecteaza presbitismul, astigmatismul, strabismul, dar nu miopia. Nu neg daca tu spui ca stii un caz, dar nu am gasit pana caum nici un caz raportat de medici de pacient cu miopie care s-a vindecat prin purtare de ochelari.

Abh
| Abh a răspuns:

Miopia creste, din pacate, atata timp cat cresti si tu. Se stabilizeaza in jurul varstei de 18 ani, cand este posibila si operatia cu laser. Daca nu porti ochelarii corectori, va creste mai repede.

| Corina a răspuns:

Miopia simplă (miopia şcolarului) este o ametropie de corelaţie care apare la vârsta de 7-10 ani. Ea are o evoluţie progresivă la pubertate atingând un platou spre vârsta de 18-20 de ani. Miopia simplă este determinată poligenic şi se poate transmite autozomal recesiv. Simptomul principal la miopul necorectat este vederea neclară la distanţă; de aceea pentru a vedea mai clar acesta îngustează fanta palpebrală. La persoanele cu miopie simplă efortul acomodativ este mult mai mic decât la emetropi. Datorită reflexului de acomodaţie-convergenţă apare insuficienţa de convergenţă care se poate manifesta prin cefalee. Noaptea datorită predominanţei luminii cu lungime de undă mică miopia este mai mare cu –0. 50 –1D fenomen numit miopie nocturnă. La miopi presbiopia apare mai târziu iar cei cu valori de –3D vor putea citi fără ochelari indiferent de vârstă. Examenul obiectiv evidenţiază la unii miopi un diametru pupilar mai mare, responsabil de efectele optice pe timp de noapte produse de creşterea aberaţiilor de sfericitate şi de ordin superior (halouri în jurul surselor luminoase).
Evolutia miopiei nu poate fi oprita odata ce boala a debutat, se poate doar incerca corectarea vederii folosind ochelari, lentile de contact sau interventia chirurgicala.
Desi tratamentul nu poate opri evolutia, este important ca aceasta boala sa fie depistata rapid; cei la care nu este diagnosticata au probleme scolare si de adaptare sociala, pierd increderea in sine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poarta ochelari sa nu mai avanseze si la 18 ani poti scapa definitiv de ea prin operatie cu laser.

| Malvina24 a răspuns:

Da! cere si sfatul unui medic specialist si ia-ti ochelarii potriviti altfel iti vei inrautati problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! caci daca porti ochelari de cand ai descoperit problema se remediaza, daca nu va avansa in timp, asa ca mergi la oftalmologie si vezi sa iti faci control si cu reteta mergi si iti faci ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brigaela, ai raspuns cumva...se poate remedia daca poarta ochelari de la inceput, fratele meu a purtat si nu mai are nevoie de ei...asa ca se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miopia nu se" vindeca" niciodata de la sine ori prin purtare de ochelar, doar prin operatie si nici atunci total ori definitiv.
Ce dioptrii ai tu lory14? Am impresia ca nu ai miopie.