| racc a întrebat:

Am miopie. Pot purta ochelari de soare sau mi se agraveaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Daca ai probleme cu ochii nu prea este recomandat deoarece exista posibilitatea sa te ameteasca sau sa nu vezi clar anumite lucruri...
Tu sti mai bine! puppy dog eyes
Take care! >big grin

| ceaiuldetei a răspuns:

Dacă porți un oarecare tip de lentilă colorată, nu se știe.

Sunt ochelari cu lentile heliomatice.

Lentilele respective, se închid și la soare și la relfectoare și la orice lumină mai puternică.

Dacă porți ochelari cu lentile heliomatice, nu ai să ai niciun fel de problemă.

Încearcă ai parte de un doi în unu:
să ai ochelari de vedere - dar lentilele să fie heliomatice.

| rotaruia a răspuns:

Da poartă fără probleme. Dar poartă-i peste ochelarii tăi de vedere. Vei avea aberații de sfericitate laughing dar te vei adapta cu mersul tongue

| musickid440 a răspuns:

Du-te la oftalmolog. Eu iti recomand lentile heliomatice. Eu am miopie minora si am de acelea, se vede extrem de bine si la soare se inchid.

Se dezaburesc foarte repede si sunt foarte rezistente. SUcces