| anonim_4396 a întrebat:

Am nasul înfundat de o luna și ceva, iar de trei zile mă dor ochii și aud un țiuit într-o ureche. M-a durut și capul dar nu mă mai doare. De ce aud țiuitul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai tensiunea arteriala ceva mai mare. Tu trebuie sa stii care sunt cauzele acestei tensiuni (obiceiuri, alimentatie, odihna, etc.), dar si tot ce trebuie -sa faci si sa nu faci- ca sa ai un stil de viata sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că e sinuzita sau congestie nazala,țiuitul după cum am zis e tinitus cauzat de sinuzita sau de tensiune, probleme neurologice, (circulație cerebrala)
Fund de ochi (oftalmologie)
Consult neurologic
+Multe alte afecțiuni
Depresie, stres, anxietate trauma sonora, hipoacuzie
Otoscleroza
Dop de cerumen
Neurinom de nerv acustic
Boala meniere
Spondiloza cervicala
Otite
Deci țiuitul tinitusul este un simptom al altei boli nu exista tratament pentru așa ceva decât betarsec și bilobil dar 98% e ineficient uneori chiar daca e găsită cauza țiuitul nu dispare pentru totdeauna ci se ameliorează nu îl mai auzi așa tare.
Daca te gândești mereu la tiuit poți da in anxietate, depresie, atacuri de panică fiindcă creierul îl percepe că pe un pericol încearcă să ignori și cu timpul te vei obișnui de scăpat daca nu e de la sinuzita sau cerumen ceara in urechi nu cred că vei mai scăpa sunt cazuri foarte rare când țiuitul dispare de la sine așa cum o apărut.dar nu trebuie sa îți pierzi optimismul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un orelist, fiindcă există o legătură între tiuit și sinuzita și să îți facă și o audiograma
Daca ai sinuzita s-ar putea sa scapi de tiuit daca sinuzita e cauza