| Prometeus20 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent ca am uitat ce mi s-a zis la laborator laughing
Trebuie sa fac niste analize la " scaun ".Mi s-a dat 2 borcanele mici. Unul este gol si celalt are un lichid transparent in el.
Mi s-a zis ce sa fac si asa dar am uitat niste detalii.

Deci intrebarile mele ar fi asa:
1) In care sticluta pun 2 lopatele de materie fecale
2) CAre sticluta o tin la frigider

Astept raspunsuri urgente ..am uitat si maine dimineata trebuie sa le duc la laborator big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. in sticluta goala( este pentru examen coproparazitologic; a doua, cu lichidul de transport, este pentru coprocultura)
2. le poti tine pe amandoua in frigider in caz ca NU recoltezi in ziua in care le predai laboratorului.

| alessia5158 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca nu recoltezi probele pentru analiza astazi, atunci pastrezi la frigider sticluta cu lichid( contine un mediu pentru cultura bacteriana numit mediu de transport )Daca recoltezi maine si nu le predai laboratorului intr-o ora de la recoltare, atunci le pastrezi pe amandoua in frigider pana la ora la care te poti deplasa la laborator.

2 răspunsuri:
| crackcrack a răspuns:

Eu banuiesc ca sticluta cu lichid trebuie sa o ti la frigider. De **** te poti caca in amandoua, dar mai bine suna la laborator daca ai vreun numar.
Succes! funda?