| warn304 a întrebat:

Am nevoie de un sfat medical, in legatura cu o problema.

Se pare ca de cativa ani (nu dintotdeauna), am o problema cu corpul meu, nu il pot stapanii. Nu il pot stapanii in sensul ca tremur, maini, picioare, muschii faciali, cam tot corpul, "Tremurarile" astea, sunt uneori mai accentuate, alteori mai alterate. Bun, acum; Uneori, pe langa asta, transpir, foarte abundent, la subrat, pe picioare, in talpi si in palme, PE LANGA ASTA, incep sa simt bataile inimii destul de accentuate, si rapide, ca si cum ar sta inima sa-mi sara din piept, respir rapid si des, acum, vreau sa specific ca toate... astea, mi se intampla foarte des, dar usor, adica, si cand ma bag noaptea in pat sa dorm, linistit, uneori, se intampla partea cu bataile inimii si pulsul, uneori simt pulsul in urechi (adica parca l-as auzii), transpiratul palmilor + subtratelor, tot asa, acum, cand scriu acum, mi se intampla... desii sunt foarte calm, totusi, nu tremur deloc. si toate aceste probleme se intensifica la emotii, nu neaparat puternice, doar emotii. in general ma enervez repede si rau, plang usor la filme, ma bucur foarte mult din lucruri marunte (sunt genul de persoana mai emotiva, pe scurt).

Acum, m-am gandit sa asociez simptomele astea din partea mai (agresiva) cu Atacuri de panica, nu stiu daca asta este, astept raspunsuri de la voi.

Partea cu tremuratul degeaba. cand sunt intr-o stare mentala foarte calma, si dizabilitatea de a-mi controla corpul, m-am gandit ca poate sa fie altceva, legat mai mult de medicina... in fine habar n-am ce sa cred, nu sunt calificat pentru asta, nu cunosc nimic, doar ce-am citit pe internet si ce-am vazut prin seriale/filme. Imi dau si eu cu parerea.

Astept raspunsuri, daca nu ati inteles ceva, va rog sa-mi trimiteti mesaj in privat. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MedLife a răspuns:

Am stat si m-am gandit si s-ar putea ca problema cardiaca sa fie o complicatii a bolii initiale. Si cred ca bola ta initiala este o tireotixicoza (hipertiroidism-Boala Graves). Pentru aceasta boala ca tratament se da METIMAZOL/PROPILTIOURACIL 20-30mg/zi insa trebuie sa fii sub evidenta endocrinolog caci aceasta doza se scade treptat, iar acest endocrinolog trebuie sa-ti verifice hormonii tiroidiene FT4, T4, T3 odata la cateva sapt. pentru ati reduce doza tratamentului. Iar al doilea medicament pentru tulburarea cardiaca ar fi ATENOLOL/METOPROLOL sau un medicament din clasa beta blocantelor ce se termina cu OLOL. Asadar prin urmare ar trebui sa te duci la un endocrinolog mai intai. Si te rog sa nu lasi boala sa evolueze caci complicatiile sun foarte mari. Fa tot posibilul si du-te la un endocrinolog si spune-i ca un soarec ti-a zis ca ai tireotoxicoza si sa-ti verifice hormonii ttiroidieni FT4, T4, T3. Te rog sa ma anunti ce-ai facut.

| warn304 explică:

Apropo, am uitat sa specific ca:
1. am 19 ani, fac 20 acum pe 17 mai.
2. Sunt fumator (de 5-6 ani).
3. beau cafea ocazional (odata la 5-6-7 zile).
4. Nu am un program chiar... stabil de somn, adica uneori nu dorm noptile, alteori nu reusesc sa stau mai tarziu de 12-1 noaptea.
5. Am foarte putina activitate fizica. (am practicat rugby cand eram mic, vreo 6-7 ani, cand m-am intors pe la 15-16 ani sa incep iar, dupa vreo 2-3 antrenamente, la finalul celui de-al treilea antrenament m-am solicitat putin peste puterile mele, ceea ce era normal inainte, si am cerut antrenorului o pauza, imi pulsa imaginea, aveam cred. o tensiune intraoculara destul de mare, parca imi fugea imaginea, nu puteam sa respir, aveam stari de voma, adica, un posibil infarct).
6. In copilarie am suferit de Gastrita, pneumonie, Bronsita-astmatiforma si cam atat stiu eu. (trecut medical).
7. Am incercat sa donez sange odata, si mi-au spus ca nu pot dona din cauza tensiunii prea scazute, parca. nu mai tin minte.
8. De curand mi-am facut niste analize ale sangelui cand aveam o viroza puternica, a iesit ceva neobisnuit dar totusi obisnuit dupa spusele medicului meu de familie, si anume ca am prea multe leucocite (globule albe), mai multe decat cele rosii, dar dansa mi-a spus ca este in regula si ca e ceva normal cand suferi o viroza cum am suferit eu.

Cam atat, m-am gandit ca poate va ajuta informatiile astea.

| MedLife a răspuns (pentru warn304):

Mai intai cauta in cardiolog bun si fa-ti un EKG e posibil sa ai vreo aritmie sau e posibil sa fi facut vreun preinfarct. Dupa ce ai relatat tu se pare ca ai tensiunea mare/ foarte mare. Lasa-te de cafea, fumat si nu consuma vin. Leucocitele iti erau crescute din cauza virozei nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Asa sa faci, te duci la un cardilog si-ti faci un EKG si pe langa EKG verifica si glicemia, insa cauta un cardiolog bun.