| UserDG a întrebat:

Am niște bube în zona genitala ( mai exact pe scrot și penis). Sunt mici, de culoarea pielii, destul de multe, ma irita uneori. ce credeți ca sunt? De la ce ar putea apărea? Sper sa nu fie vb de vreo boala. la mine inn familie nu s-a moștenit așa ceva din câte știu (n-am auzit )
Nu am zis nimănui de asta și nu prefer sa merg la medic pt ca nu știu la care laughing și eu vreau sa știu ce îmi face. Mai bine o analiza decât un control. Voi ce ziceți? Poate sa fie herpes? Am și câteva bubițe la buza inferioara. Va aștept cu răspunsuri, multumesc.
-FUNDA + vot "câștigătorului"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ai raspunsul aici si iti spune si cum poti sa faci sa mai dispara din ele:
http://www.sexdex.ro/....../index.php
Sunt perfect normale si nu ai nici o problema din cauza lor.
Nu este herpes, dar cel de pe buza inferioara ar putea fi.
Cel mai bine ar fi sa vezi un medic. Eu iti spun ce cred ca este dar numai cineva care se pricepe si te vede poate spune cu exactitate.

| jmekerashu a răspuns:

Indiferent care ar fi cauza bubițelor, noi aici nu te putem ajuta cu multe. Trebuie să mergi neapărat la urolog - http://www.i-medic.ro/dictionar/urolog

Desigur e puțin probabil să fie herpes ( http://www.i-medic.ro/......ui-genital ) dar așa putem doar să ghicim ce s-a întâmplat. Insist să mergi la control la urolog!

| Mario76 a răspuns:

Asa cum a spus si jmekerashu, cel mai corect este sa faci un control medical. Eu te-as indruma spre dermatovenerolog, sa vada, sa faca analize si sa stabileasca daca e vorba de o boala cu transmitere sexuala sau doar de o boala dermatologica. Luatul dupa ureche de tratamente sau datul cu presupusul, nu este cel mai indicat. Poate este ce crezi tu sau altii, poate este ceva ce necesita musai un tratament sub supraveghere medicala, care, neefctuat corect/la timp, duce la complicatii.