| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am pe pielea penisului niste bubite(partea inferioara a pielii, gen in interior) asa ca am o intrebare, ce pot fi? Poate sa fie herpes genital? Cer sa precizez ca contac sexual nu am avut si am 14 ani, de asemenea as dori cateva date despre herpesul genital, gen unde apare(in ce parte a penisului apare si daca apare in zona unde am eu acele bube) si cer sa mai precizes ca nu ma ustura nu nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul genital se ia NUMAI prin contact sexual cu o persoana bolnava, ceea ce la tine nu este cazul!

Bubitele de care vorbesti tu se numesc: papule perlate si apar din cauza unei igiene precare (lipsa spalarii zilnice a penisului).
https://www.thepoc.ro/papula-tipuri-cauze-si-tratament/

Este timpul sa inveti a te spala corect ZILNIC, atat pe corp cat si pe cuc si prin faldurile lui, cu APA CALDA si SAPUN, eliminand secretiile si urina care se depoziteaza in faldurile cuculetului.

| Tarinus989 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce e scris acolo zice de suprafata penisului la mine este pe cealalta parte, adica zona care se freaca cu restul penisului (in special aceea care acopera capul) este valabil si acolo?(si da, ai dreptate cu igiena)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tarinus989):

Tot igiena precara este de vina!