| porcarumadalina a întrebat:

Am o alunita in frunte,si acum cateva zile era rosie si ma durea si umflata,acum e umflata, tare, alba si ma doare la atingere, mi-e frica.
Ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca este un abces/buboi. Lasa-l in pace pana se va ''coace'' si se va sparge de la sine.

| AdrianVN a răspuns:

Și eu am avut o alunița care a copt și s-a făcut alba toată și mi-a stors-o mama ca vai cică nu e alunița dacă coace ca un cos...Și i-am rupt coaja aia și se vedea pata de alunița, aia maro și după câteva săptămâni a ieșit la loc ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

| Mason13 a răspuns:

Nu te juca cu chestia asta, mergi cat mai repede la dermatolog, pot sa apara probleme mari de la niste simple alunite... si in general sa fii atent sa nu le rupi/zgarii din greseala. Ceea ce ai tu acum pate sa nu fie mare lucru, dar dermatologul stie cel mai bine.

| Aurelian1247 a răspuns:

Este posibil sa se fi infectat de la soare, sau sa fie furung.Cel mai bine consulta un dermatolog.