| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita in partea stanga a nasului cancerigena care ma mananca foarte tare de ceva timp.Mentionez ca imi provoaca mancarimi creta.Stau in rpima banca si am avut cateva probleme cu praful acela.Va rog sa ma ajutati nu mai suport sa ma manance.Am folosit servetele umede si o solutie dezinfectanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Fa o vizita la un doctor dermatolog. Nu stiu ce intelegi tu prin"alunita cancerigena" (din punct de vedere medical e o expresie foarte dubioasa), asa ca mai bine te duci la un dermatolog. Daca ai acest efect neplacut de la praful de creta, trebuie sa gasesti o metoda sa il eviti cat mai mult. Asa ca exista 2 variante: exista tipuri de creta care scot putin praf sau poti sa te muti cat mai departe poti fata de tabla.