| flash30 a întrebat:

Am o alunita pe fata care este si putin proeminenta si as vrea sa o scot prin metoda chirurgicala, deoarece este inestetica.
1. Imi trebuie o varsta anume pentru a scoate alunita? Nu am implinit inca 18 ani, va fi asta o problema?
2. Ce riscuri implica aceasta operatie?
3. Exista sanse ca aceasta sa reapara, tinand cont ca vreau sa o scot chirurgical?
4. Cam cat costa o astfel de operatie?
5. Exista posibilitatea ca alunita sa nu poata fii operata?
6. In caz ca nu ma operez, exista vreun tratament pe care il pot face, nu stiu, sa o micsorez sau ceva? laughing
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Punand atat de multe intrebari, cele mai bune sfaturi ti le poate da un medic dermatolog.
1.Nu iti trebuie o varsta anume.
2. Operatia, nu cred ca ar implica nici-un risc, daca este facuta de un medic.
3.Nu cred ca poate reapare, in acelasi loc.
4.Depinde unde vrei sa faci operatia. daca vrei sa o faci si iti este recomandata de medic,poti sa o faci in Policlinica si daca esti elev, student, coasigurat, salariat, nu platesti nimic.
5. Orice poate fi operat, dar poate nu trebuie, daca acel medic, ar considera ca nu trebuie.
6.Ar exista "tratamente"empirice", sau prin creogenare, dar depinde ce fel de alunita este.
Din aceste motive, cel mai bine ar fi sa mergi intai la medicul de familie sa-ti dea o trimitere, catre un cabinet dermatologic.DOAR acel medic, decide ce este de facut.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Singura modalitate de a scapa de o alunita este prin excizie chirurgicala, care nu implica riscuri deosebite; alunita nu reapare dupa operatie; daca ai sub 18 ani vei avea nevoie de acordul parintilor pentru aceasta interventie. http://www.i-medic.ro/boli/alunitele-nevii-melanocitari

| flash30 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! M-am lamurit.