| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita pe mana care e maro mai inchis si are o pata mica neagra pe ea. E cancerigena?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doar un dermatolog va spune clar ce e (și nu unul aflat online)

| NLS a răspuns:

CAUTA un DERMATOLOG cu experienta (peste 12-15 ani de experienta de preferat).
Dupa cum foarte bine a punctat colega,
alunitele cu risc mare sunt cele care:

cresc relativ repede
au o forma neregulata
isi modifica culoarea si forma,
sau cele care au o zona vanata in jurul lor.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Eu am foarte multe aluniţe atât mari cât şi mici.
Am fost pentru a le controla la un dermatolog şi niciuna nu s-a dovedit a fi cancerigena sau a avea vreo problemă seriosă.
Momentul în care o aluniţă poate reprezenta un risc este atunci când:
-ea apare pur şi simplu şi nu este din naştere
-aluniţa se extinde/ măreşte
-are o culoare ciudată
Consultă un dermatolog dacă consideri că aluniţa ta reprezintă un risc.