| Lor3naXD a întrebat:

Am si eu o alunita. Ma intreb daca e cancerigena. are 2 mm diametru, este in relief si culoarea maro putin inchis. Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgica29 a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu. am avut o alunita la ceafa si a crescut mai mult ca de obicei si ma jena la guler foarte rau, m-am cam speriase si m-am dus la doctor care ma sfatuit sa ma operez spunandu-mi ca nu este nici macar suspecta de a fi cancerigena. mi-a operat alunita, m-a cusut si la 5 zile m-am dus sa le scoata si de atunci nu mai am problema. dar daca ti se pare suspecta trebuie s mergi la doctor imediat.multa sanatate si ai grija ca nu e de glumit cu alunitele

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o traumatiza si urmareste-o. Daca creste, devine neregulat pigmentata, te doare, te mananca, sagereaza, du-te sa te vada un dermatolog. Daca nu, las-o in pace.

| mioara a răspuns:

Ai mare grije sa nu se rupa.

| metamorfoz a răspuns:

2 mm diametru? fâs... o alunita incepe sa ridice semne de intrebare daca are mai mult de 5-6 mm. Si da, orice alunita e potential cancerigena (cancer = cancer, genesis=facere) adica, din orice alunita pe care o ai, poti face, in anumite conditii sau nu*, cancer...alunitele sunt considerate "leziuni" premaligne din care se pot dezvolta cancere de piele** dintre care cel mai grav: melanomul. Semnele clinice care ar trebui sa ne alerteze sunt cresterea rapida in dimensiuni, culoarea cu cat e mai inchisa cu atat e mai periculoasa, diametru peste 5-6 mm, e diforma, are contur neregulat -margini imprecise, sterse, vase de sange mici ca niste nervuri care strabat alunita sau spatiul din jurul ei, mancarimi/dureri/usturimi ale alunitei, sangerarea alunitei, traumatizarea alunitei***... oricare din acestea sau combinatii intre ele trebuie` sa te scoale de pe scaun si sa te trimita urgent la dermatolog. Cei cu multe alunite trebuie sa le tina sub observatie periodic, o data la 6 luni mers la dermatolog sau macar o data pe an si crema cu protectie solara cat mai ridicata (peste 30 SPF) de fiecare data cand iese la soare(chiar si daca merge pe strada, nu neaparat plaja). Exclus solarul care nu e potential cancerigen si el ci sigur cancerigen (emite radiatii UV de cateva ori mai multe decat soarele... iar radiatiile sunt principalul vinovat de aparitia cancerului de piele).

*anumite conditii sau nu = cancerul se pare ca ia nastere in prezenta unor factori favorizanti (radiatii, traumatisme etc)
insa numarul alarmant de mare de exceptii ne face sa credem ca, cancerul (si nu numai) alege organismul unei persoane si dupa alte criterii(de-aia am zis "sau nu") ...acele criterii care scapa medicinei si pentru care eu consider medicina schioapa.(raspunsurile le vei gasi in alta parte daca esti mai profund)
** din care se pot zevolta cancere de piele = cancerele de piele pot aparea si pe pielea "curata" (fara alunite), nu e musai sa ai asemenea leziune premaligna din care poate/sau nu sa se faca cancer... poti face cancer si pe pielea de langa alunita (daca trebuie sa faci cancer...si acel "trebuie" are un sens acolo, unul f important)
***traumatizarea alunitei = nu e obligatoriu sa fie brusca. adica, o agati cu unghia si se rupe...si in cazul asta mergi urgent la dermatolog. dar si traumatismele mici si repetate pot duce in final la cancer... stiu un caz, un domn care toata viata a avut ticul de a se scarpina cu unghiile pe o anumita zona de pe pielea antebratului iar cand a atins o varsta respectabila s-a trezit cu cancer in acea zona a antebratului. ticul scarpinarii zilnice (traumatism mic si repetat) i-a adus intr-un final...cancer! Asa ca...cu atat mai mult daca aveti alunite in anumite zone unde o
poate jena breteaua de la sutien, cureaua de la pantaloni, marginea de la slip, gulerul camasii etc etc...indepartati alunita (ca factorul agresor nu il puteti indeparta...nu ne putem lipsi de sutien sau lenjerie intima tongue )
Mult succes si faceti ochii mari ca melanomul e cea mai agresiva forma de cancer de piele si metastazeaza foarte repede! Iar in cazul unui melanom metastazat aproape ca le poti face cu mana celor dragi... sad

| Tera a răspuns:

Sfatul meu e sa te duci la un dermatolog dar ma indoiesc ca pote fi cancerigena

| CenturyChild a răspuns:

Am si eu o alunita dinasta de cand ma stiu si nu am murit de la ea. Oricum cel mai sigur intreba un specialist (desi slabe sanse sa fie cancerigena).

| NimeniAlta a răspuns:

Nai nimic... Daca era de alta culoare in afara de cea maro sau roz inchis...s-ar putea sa fie cancerigena

| ladybird a răspuns:

Eu am foarte multe alunite si tot timpul sunt atenta cu ele. Nu cred ca trebuie sa te ingrijoezi din cauza ei, dar daca tu crezi ca ar fi ceva in neregula, pentru linistea ta poti sa consulti chiar si medicul de familie care iti va spune daca este cazul sau nu sa mergi la dermatolog.

| volt a răspuns:

Eu am avut doua alunite pe spate mari cam cat o stafida, una pe centru si alta pe lateral. Am fost la analize, doctorul mi-a zis ca nu e nici un pericol daca le scot, le-am electrocauterizat, tegumentul s-a refacut.

Operatia a durat ...10 secunde si a fost nedureroasa.

Am facut la spitalul Euroclinic.

| 1968 a răspuns:

Urgent dermatologul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este cancerigena, insa e bine sa o protejezi si de asemenea sa consulti un doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu am 14 ani sunt din tm. m cheama Andrei. am avut o problema cu o alunita l 12 ani ma jucam afar.si cum eram noi multi. s-a rup.ca ne tot impingeam.si. am fost l un medic.totu parea ok.si dupa un timp.ma dat cu nu stiu ce spray.care nu prea o facut bine si m-am dus la alt medic care ma rezolvat insa a ramas o cicatrice de vreo 3-4 centimetri... da asta e.bine ca nu o fost cancerigena.(stiam c nu o s patesc nimic. dc crezi in Dumnezeu atunci stai mereu linistit). dc te-ai rugat atunci numai sta agitat.pentru ca dc te-ai rugat inseamna ca e l sigur rezolvata problema puneti-va speranta in Dumnezeu si veti reusi va spun sigur dar s nu stati speriati dupa ce v-ati rugat pentru ca ar insemna ca Dumnezeu nu ar face ceva sigur. stai linistit si continuati viatawinkingsal