| Robert_Mocanu_1996 a întrebat:

Am o amigdalita, cred, adica mi s.au umflat amigdalele, ma dor foarte tare, desi am luat ibuprofen si antibiotice. Am citit cum ca nu e bine sa iei antibiotice atunci cand a vorba de amigdalita virala, cum deosebesc una virala de una bacteriana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu o poti deosebi, dar medicul poate. Antibioticele se iau numai la prescriptie medicala, este complet interzis sa le iei dupa ureche, iar medicul nu iti va prescrie antibiortice daca nu este foarte foarte sigur ca ai o infectie bacteriana (fiindca asocierea anumitor infectii virale cu antibioticele poate duce la moarte)

| Aly112233 a răspuns:

Salut. Diferenta dintre cea virala si cea bacteriana este aceea ca : cea virala apare in urma unei raceli sau consumul de alimente si bauturi reci. Pe cand cea bacteriana apare atunci cand la nivelul amigdalelor intervine o bacterie rezultatul unei infectii. Cele virale vor disparea in maxim 3 zile. trebuie doar sa iei Strepsils forte. Daca se prezinta tip bacterian trebuie sa te duci la doctorul de familie pentru tratamente speciale.

| Brigaela a răspuns (pentru Aly112233):

Virozele respiratorii dureaza, in covarsitoare majoritate, cam 7 zile. O inflamatie care dispare in 3 zile este foarte putin probabil sa fi fost virala.