| NaftalinaToxica a întrebat:

Din august au inceput sa ma doara foarte rau amigdalele. Prima data mi s-a spus ca am avut puroi in gat, am luat antibiotice si mi-a trecut. Dupa cateva luni, m-a luat durerea de amigdale din nou. Mai exact, acum 2-3 saptamani. La fel, am luat antibiotice si mi-a trecut. Peste o saptamana, in aceeasi zi, iar m-a apucat. Am avut si stari de moleseala. Antibiotic, mi-a trecut. Si din nou, peste o saptamana, iar m-a apucat. Aceleasi stari de moleseala, plus febra 37 cu 3. straight face Tin sa precizez ca de mica am avut amigdalita cronica, mereu am avut amigdalele umflate si cam rosii. Acum iau niste antibiotice din plante si ma doare doar amigdala dreapta mai ales cand inghit mai tare, si de la un timp a inceput sa ma doara si urechea dreapta. Ce as putea avea?... Exudatul nu l-am facut, urmeaza sa-l fac. De asemenea, in weekend-uri se intampla sa mai fumez 1-2 tigari... o fii si din cauza asta? Nu sunt fumatoare sau ceva, doar ma prosteam cu ele. Exista vreo posibilitate ca sa se vada ca am fumat cand fac exudatul? Va rog, ajutati-ma! Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Daca ai fumat asa putin nu prea dar este o sansa, oricum la exudat se cauta culturi de bacterii nu sa vada daca ai fumat sau nu. daca nu se cere specific atunci nu

| Felys a răspuns:

Afara cu ele, eu le-am scos la 35 ani si inca imi pare rau ca nu le-am scos mai repede, nu mai sta deloc e momentul ideal sa faci acum operatia de amigdale, scoate-le si toate problemele tale vor devenii istorie