| bleakk a întrebat:

Am o carie foarte mica la o masea de sus. Daca ma duc la dentist si mi.o frezeaza mai e nevoie de plomba? Nu-mi place plombele, se degradeaza in timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Obligatoriu, TREBUIE să-ţi şi plombeze acea măsea happy

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, orice carie are nevoie de plomba. daca respecti mersul regulat la dentist o data pe an, nu ti se va degrada nici o plomba, fiindca dentistul va identifica la timp problemele si le va remedia. Plombele se degradeaza numai la oamenii neglijenti care nu merg la timp la medic.

| Cronki a răspuns:

Nu se degradeaza nimic! Cere sa-ti puna cele mai bune plombe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu iti pui plomba dintele va avea de suferit in timp si posibil sa se rupa. O plomba pusa bine tine si zeci de ani.

PS. nu iti PLAC plombele, mama ei de limba romana

| Felys a răspuns:

Carie mica o vezi tu la suprafata, nu ai nici cea mai vaga idee cat de adanca poate fi, caria poate sa porneasca si din interiorul masalei spre exterior asa ca la interior poate fi ditamai craterul si la supratata sa para superficiala, du-te la stomatolog cat mai repede sa salvezi ce se mai poate salva

| Alexandru98 a răspuns:

Pot să spun că am aceeași problemă din păcate.ai nevoie de plombe(e ca și cum ți-ar turna ciment în locul respectiv și te obișnuiești după o vreme)bafta

| qwerty15 a răspuns:

Dupa mine, nu cred ca mai este nevoie de plomba,... daca ai o carie mica...si eu am avut o carie si am avut nevoie de plomba, dar caria era mare!