| mardeamor a întrebat:

.luni am programare la radiografie dentara apoi la dentist..am o masea cariata si in mijloc are o gaura iar de cateva zile mia aparut in acea gaura o bucata de carne cred ca este gingie spunetimi va rog despre ce este vorba si ce imi va face amanuntit sau mi.o va scoate..eu as vrea sa mi.o salveze ca dupa ce mia cazut plomba am constat ca mia crescut bucata de carie si ca e si cariata...dar abia avum am putut ajunge la dentist dupa un deces in familie nu mam mai gandit la masea..multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Probabil ca s-a inflamat gingia si a crescut in carie. Poti sa iei niste pastile cu ibuprofen pentru durere pana te duci la dentist. Dar daca e masea si ti-o scoate nu cred ca o sa se vada, nu e o pierdere mare. Si in timp, dintii se realineaza singuri si distanta se va mai micsora (nu de tot, dar va fi mai mica).

3 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Stomatologul stie cel mai bine si daca este de tratat si salvat este posibil sa o salveze dar daca este prea rau este posibil sa iti faca extractie.

| Holy2010 a răspuns:

E pulpa dintelui. Popular nervul. In realitate un tesut foarte bine vascularizat si inervat. In cel mai rau caz iti va "scoate nervul" adica pulpectomie si obturatie canal.
Stai linistita ca nu doare. O mica anestezie si nu mai simti nimic.

| mardeamor explică:

Scuzatimi greselile dar sunt disperata ma doare rau si mi-e frica sa nu o pierd