| Gabriela_turcan a întrebat:

Am o cunostinta pe care incerc sa o ajut. Are atacuri de panica, ii e frica sa iasa pe strada ca spune ca lesina. As vrea sa o ajut, insa nu stiu cum sa o fac. Momentan nu poate merge la psiholog, nu isi permite, insa e dornica sa treaca peste acest lucru. Nu stiu daca e anxietate, frica ei e strict legata de faptul ca va lesina si nimeni nu va fi acolo sa o ajute. Ea a mai lesinat pe strada, dar cei care treceau au ajutat-o cum au putut. E o frica intemeiata, dar parca e prea mult. Atacurile astea de panica trebuie sa inceteze ca sa nu ii afecteze si mai mult viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ane22mona78 a răspuns:

Aceasta are un blocaj in minte, se gândeste ca dacă acest Lucru se va mai întâmpla încă o data, nu o sa o ajute nimeni. Aceasta "problema" se poate rezolva, după parerea mea, cu un psiholog sau cu propria inițiativa, dacă aceasta are sprijin venit de la tine sau de la altcineva poate trece cu ușurintă.
Aceasta ar putea sa încerce de mai multe ori sa iasă din casa, dar de fiecare data ar trebui sa-și spună "sunt bine, pot s-o fac" sau alte propozitii încurajatoare, de preferat ar fi sa evite propozițiile care au cuvinte negative precum "nu am nimic", "nu se va întâmpla nimic" pentru ca aceasta o sa aibă in continuare un blocaj. Ăsta este sfatul meu de la om la om, dar dacă chiar nu se poate ar trebui sa intervină un specialist.
Sper ca am ajutat, sănătate multă!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum, ea trebuie să se trateze.

| ancaval a răspuns:

Dacă e asigurată, să meargă la medicul de familie, el îi va da bilet de trimitere, probabil la psihiatru (asta NU înseamnă că are probleme cu capul, NU înțelege greșit, e doar o problemă mai sensibilă, și are tratament, evident).
Poate trebuie și la un endocrinolog, să NU lipsească un hormon important, care e responsabil de anxietatea femeilor. După tratament va fi bine.
Nu va plăti nimic, probabil doar medicamentele, dacă chiar nu poate să le primească gratuite.