| deeadeea_1643 a întrebat:

Am o mare problema. De cativa ani fac atacuri de panica in special cand sunt afara sau in alte spatii straine. Am fost si la psiholog si la psihiatru, problema s-a mai rezolvat insa nu a trecut de tot. Vreu sa spun ca mi-am pierdut aproape de tot increderea in mine si nu ies afara nicaieri decat cu masina ca pe jas daca merg mi-e frica sa nu apara din nou un atac de panica. De pe la varsta de 6 ani am trecut prin niste experiente destul de neplacute in viata mea(decesul bunicii, ne-am pierdut si locuinta) dar totul parca a luat sfarsit pentru mine cand, acum vreo 5 ani, la mare am facut o insolatie si am lesinat destul de urat(cu convulsii)la mare, dar am facut analize peste analize si nu a iesit nimic in neregula, dimpotriva, au iesit foarte bine analizele.Mentionez:de atunci nu s-a mai repetat episodul, slava Domnului.Totusi am ramas eu cu frica asta permanenta de care nu mai pot sa scap si cu atacurile de panica.Rog mult, daca este vreun doctor pe aici care poate sa ma ajute sau orice alt om care a trecut prin aceeasi situatie si nu numai, sa o faca pentru ca am mare nevoie de ajutor. Cum sa scap de aceasta frica, care parca a pus stapanire pe mine? PS: Dau si funda, si va rog sa nu scrieti comentarii batjocoritoare sau sa radeti de situatia mea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu ai terminat probabil tot tratamentul dat de medicul psihiatru.
La psiholog nu ai de ce sa te duci, arunci banii aiurea.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu am facut atacuri de panica(destule)La mine se trageau de la o depresie,ce era cauzata de anumite insucces,dar mai ales ca ma indepartasem foarte tare de Dumnezeu(incepusem sa nu ma mai intereseze daca exista sau nu).Si aveam atacuri de panica,mai ales cand ramaneam singur,sau cand ma simtem putin rau(intram si in panica)Efectiv ma gandeam ca morbig grin
Dar acum nu mai am.Mi-au trecut.
Am fost si la doctori,dar ma drogau cu pastile, unul imi dadea un tratament, alt doctor imi spunea ca nu e bun si sa iau alte pastiel.Si am dat peste doctori care nu stiau ce sa imi faca.
Pe mine personal m-a ajutat faptul ca m-am rugat, am inceput sa cred in Dumnezeu foarte foarte tare, si m-am inconjurat de oameni care cred in Dumnezeu! E ca un miracol.Am scapat, si ii multumesc foarte mult! Acum situatia e mult mai buna pentru ca am incredere in Dumnezeu, si nu mai am teama de nimic.
Cea mai buna e Acupunctura.
Te mai pot sfatui sa mergi la plafar(farmacii naturiste)

Răspuns utilizator avertizat