| anonim_4396 a întrebat:

Am o deviatie de sept si mi s-a recomandat sa fac un CT (Computer tomograf).
Dar din cate am vazut exista doua tipuri, cu substanta de contrast si nativ.
Care credeti ca este mai potrivit? Cel cu substanta de contrast pare sa fie si mult mai scump.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este mai potrivit cel recomandat de medic. Nu faci CT asa la alegere, cum ti se pare tie ca ar fi mai bine. Medicul radiolog supraspecializat in tomografie iti face expunerea necesara tinand cont de diagnostic si de zona examinata.
Legiuitoarea, RMN-ul e cu totul si cu totul altceva, n-are legatura cu CT-ul cu substanta de contrast. CT-ul foloseste radiatii X, RMN-ul camp magnetic. Cauta macar pe Google inainte sa vorbesti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Legiuitoarea, imi pare foarte rau de vecinul tau, dar toata povestea asta n-are nici o legatura nici cu intrebarea omului nici cu greseala serioasa din raspunsul tau. Eu nu te-am atacat, doar v-am atras atentia omului si tine ca ai raspuns complet gresit, total pe langa intrebare. E foarte grav, fiindca s-ar putea ca omul sa-si faca pe banii lui un RMN (ca doar e acelasi lucru cu CT-ul cu contrast dupa parerea ta). Si daca are plombe metalice in gura, de exemplu, va muri pe masa de RMN, fiindca are contraindicatie pentru o astfel de investigatie, in timp ce protezele metalice nu sunt o contraindicatie pentru CT.
Nu, nu suntem Dumnezeu, dar Laur e student la medicina, iar eu sunt medic, chiar daca, asa cum mi-ai spus batjocoritor, doar pe medicina legala. Tu stii ca noi am mai discutat si eu ti-am explicat ca sunt anatomopatoloaga nu legista, dar se pare ca nu ai inteles diferenta. Tu ai scris pe aici o data ca ai fost infirmiera. Inteleg ca munca in spital, chiar si necalificata iti ofera niste cunostinte medicale si este foarte bine ca incerci sa ajuti oameni cu ele. De aceea eu nu-ti corectez decat greselile grosolane care ii pun in pericol pe cei care citesc raspunsul.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa incheiem aceasta discutie inutila, ti-am explicat in mesaj de unde am tras concluzia ca ai fost infirmiera. Nu am linkul, imi retrag afirmatia cu scuzele de rigoare. Nu e nevoie sa faci asa de urat, ca te faci de ras.
Oricum, eu voi continua sa te corectez NUMAI cand greselile pe care le faci pun oamenii in pericol.

Laur
| Laur a răspuns:

Legiuitoarea acum 5 minute citeam o intrebare la care raspundeai ca tu iti dai cu parerea doar cand esti 100% sigura... atat de des te inseli?

Ce curs ai urmat tu de esti asa priceputa la imagistica si ai pareri contradictorii cu medici specialisti? Eu zic sa te linistesti totusi ca medicina nu-i chiar asa un domeniu de joaca cum crezi tu.

| georgianna a răspuns:

Numai medicul poate stabili daca vei face cu sau fara substanta de contrast in functie de ceea ce urmareste si de cat de vizibil este acel''ceva''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cel cu substanță de contrast sau R. M. N. (rezonanță magnetică nucleară) este recomandat să fie făcut dacă cel simplu (fără substanță de contrast) nu este concludent.
În situația ta, tomografia simplă este cea mai indicată.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
@Brigaela, eu am scris, nu am "vorbit!", este o diferență!
Am făcut o descriere, atâta tot.
Nu am învățat persoana care a pus întrebarea să facă vreo "nelegiuire".
A cerut o părere, eu am spus una, tu alta.
În mod normal, trebuie să completăm răspunsurile, nu să atacăm, așa cum nu o dată ai făcut.
Te rog mult de tot să te oprești cu acest "obicei". Nu toți suntem încuiați la minte, iar tu ești Dumnezeu.
Și încă ceva, nu o dată s-a ajuns de la un C. T. simplu, apoi cu substanță de contrast și în final la R. M. N. că doctorii sunt foarte deștepți în această taină.
Eu, am un vecin de bloc care are probleme grave în sfera O.R.L., patru intervenții chirurgicale, trei biopsii cu rezultate diferite (de asta ce mai zici?), iar ca să fie și mai rău, am chemat chiar eu salvarea ieri că nu mai putea mergea și a fost internat la neurologie. El este în fapt internat la București, are ceva complicații și la coloana cervicală (se presupune o întindere a afecțiunii / carcinom (te-ai prins?)) și face tratament de specialitate și tot mai rău îi este. Numai un C. T. simplu a făcut, l-am întrebat că doar atât? Cunosc cazul că i-am administrat o medicație intravenoasă la domiciliu (bineînțeles la prescrierea medicului specialist). A stat acasă că aparatura de la București nu a mers timp de 5 zile. Uite așa moare omul cu zile, și bani a dat o căruță în stânga și în dreapta...
Crede-mă este adevărat, nu fabulez.
Doctorii, ce să spun...
O seară plăcută.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Trebuia să apari tu!
Lasă-o baltă, am avut probleme și în familie la capitolul acesta.
Nu sunteți Dumnezeu.
Îți repet, dă-mi pace sau nu cunoști politica site-ului?
Ai probleme? Rezolvă-le fără să agresezi pe alții, în speță eu.
Oare o fi așa de greu?
Ce te roade?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Lasă-mă cu știința ta de medic!
Dă-mi pace.
Este așa de greu să renunți la insistențe?
Am fost asistentă medicală, nu infirmieră. Am impresia că nu știi să citești. Te rog să-mi dai link-ul cu afirmația că am fost infirmieră. Vreau dovada!
Mulțumesc pentru jignire. Asta fac toți doctorii, jignesc asistentele și când se întâmplă ceva arată către asistente!
Nu ai limite, nu știi să te controlezi.
Oare chiar îmi pasă ce fel de medicină faci? Nuuuuuuuuuuuuuuu...
A pus o întrebare strictă C. T, nu că ar avea plombe sau proteze.
Sari de la Ana la Caiafa.
Te rog de acum încolo să mă scutești de argumente nefondate, nu ne cunoaștem!
Fiecare răspunde de afirmațiile sale, nu subiect de ceartă pe site.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Tu te faci de râs că nu ai cu ce să probezi.
Afirmații mincinoase.
Fapta este consumată.
P. s.: să corectezi studenții tăi, nu pe mine. Nu am nevoie de o profesoară ca tine.
pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca voi intreba medicul dar ma gandeam ca o fi ceva la mintea cocosului si eu nu imi dau seama. Problema e ca pe trimitere nu scrie nimic de genul asta iar cand am sunat la cei cu CT-ul sa fac o programare m-au intrebat "de care?".
Multumesc de raspunsuri.

| ruxyro a răspuns:

Medicul care iti face CT-ul decide daca este nevoie sau nu de substanta de contrast.Aceasta ajuta sa se vada mai bine problema.