| rap4us a întrebat:

Salut tuturor! Aseara si acum doua seri am facut rinita alergica. Aseara am observat ca nara stanga este obturata de un fel de ridicatura. Acum vreo 2 ani am fost la ORL pentru o otita si in timpul examinarii a remarcat si o posibila deviatie de sept. Ma cam tem ca doctorul a avut dreptate. Am doua intrebari: Credeti ca este deviatie de sept? Pot fi operat daca am 15 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Da, poti fi operat si chiar este necesara operatia, pentru a facilita respiratia.
Daca ai facut rinita si nasul iti este infundat, este necesar sa procuri, de la farmacie, bixtonim xylo si sa-ti pui in nas, cel mult 7 zile, mai mult nu este voie pentru ca, da obisnuinta.
Produsul se gaseste sub doua forme, picaturi si spray.
Daca nu poti merge la farmacie, poti sa-ti pui in nas picaturi cu zeama de lamaie, este usor neplacut dar are efect bun si poti sa faci spalaturi nazale cu apa calduta sarata (O lingurita de sare, la un pahar cu apa)
Se pune solutia salina in causul palmei si se trage pe nas, tinand inchisa nara opozanta(apasata cu degetul aratator).
Poti face inhalatii cu ceai concentrat de musetel, in care ai pus o lingura de sare, tinand capul in apropierea vasului, iar capul trebuie sa-l ai acoperit cu un prosop flausat.
Un gand bun si multa sanatate.

| AlexRv a răspuns:

Bună rap4us!

Rinita alergică nu se face într-o seară sau două, ceea ce ai avut tu în acele două seri au fost simptome care te pot orienta spre diagnosticul de rinită alergică.

Deviația de sept, se operează doar atunci când este bine diagnosticată și cu simptome funcționale grave. Motivele estetice nu se operează la stat.

Dacă intradevăr prezinți aceste simptome, plus că observi acea ''ridicătura'', se operează. Vârsta nu contează, de multe ori, cu cât ești mai tânăr, mai bine.

O zi bună!