| RandyKiffOrton a întrebat:

Am o durere usoara de masea. Imi puteti spune din ce cauza poate fi sau cum o pot ameliora? Carii nu am, si nu e nici vreun abces vizibil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii ca nu ai carii? ai fost la un consult? nu toate se vad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Tinna666 a răspuns:

Cariile pot fi si in interior, nu treabuie neaparat sa se vada in exterior ca sa fie acolo..sau poate ai tras curent.baga o tigara in urechi(sora mea face mereu asta cand spune ca a tras curent si cica merge, ca absoarbe tot).

| MedionTcO a răspuns:

Ai stat intr-un loc unde era curent.

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Poate ai carii la interior dau aintras curent sai ai dintii sensibili la anumite alimente... poate sa fie si de la smalt cred

| RickGrimes a răspuns:

Nu este neaparat din cauza cariilor. Si mie mi se mai intampla cand mananc ceva acru,de obicei prin perioada asta mereu mi se intampla deoarece mananc multe visine, nu prea facute, si din cauza ca mananc multe ma dor dintii de nu mai pot sa mestec. Dar ma spal pe dinti, dau tare, chiar daca simt durerea, ma spal de multe ori cu Colgate, dupa incerc sa mananc, chiar daca mai simt durerea, fortez dintele, mestec fortat, si durerea se duce! Dar intai trebuie sa te speli pe dinti. daca ai mancat prea multe fructe acre, de la asta poate fii!

| RandyKiffOrton explică:

Ciudat mi se pare ca durerea nu e sedentara. Acum cateva zile ma durea in partea stanga, acum in cea dreapta. Durerea parca vine ori din interior, ori din gingie. M-am spalat de trei ori pe dinti pana acum si nu pare sa aiba vreun efect

| Whiteus a răspuns:

Ai tras curent la masea sau ai puroi iti recomand sa iei o pastila de Alindor.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa te duci la un dentist.

| NaomiAnaMaria a răspuns:

Poate fi din cauza faptului ca ai stat in curent sa ai baut ceva rece.Iti recomand sa iei o pastila pentru ameliorarea dureri, gen Nurofen Forte