| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 3 zile mi-a aparut o umflatura pe gingia de sus dar nu am probleme cu dintii carii si nimic... tata spune ca este abces doare ff putin. cu ce as putea trata asa ceva sau poate fi altceva? :-s :-s rasp plzzz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnielaIoana a răspuns:

Pentru abcesul gingival se recomanda antibiotice.Ca sa reduci durerea trebuie sa eviti caldura si sa pui comprese reci la nivelul obrazului.Aspirina, Ibuprofenul, Paracetamol sunt cateva dintre analgezicele care te pot ajuta la tratarea abcesului dentar. Totusi, ibuprofenul este contraindicat persoanelor astmatice, celor care sufera de ulcer de stomac iar aspirina nu se administreaza copiilor sub 16 ani sau gravidelor. Abcesul dentar se poate preveni printr-o igiena corespunzatoare cat si printr-o alimentatie sanatoasa, saraca in grasimi zaharuri si sodiu.Iti recomand sa mergi la medicul stomatolog sau la medicul de familie, iti va prescrie antibiotic.Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Madut a răspuns:

O lingurita de bicarbonat intr-un pahar cu apa si faci gargara si iti trece in scurt timp. P.S. Sa nu inghiti apa cu bircarbonat. [bicarbonat de sodiu]

| Alexutzzu_8051 a răspuns:

Bunaaa TPU am si eu o problema mare cu dinti adica m-am impiedicat de o piatraa si mi so spart dinetele pe jumatate ce sa fac ca nu era de lapteee si maaa doareeeeeeecrying