| dianadaniela21 a întrebat:

Am o fetita de 8 ani si e diagnosticata cu sindromu prader will. Imi puteti spune si mie mai multe despre aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, boala se transmite genetic si este incurabila. Se manifesta cu retard mental moderat, hipotonie (muschi moi), dorinta permanenta de a manca, obezitate, lipsa cresterii in inaltime, maini si picioare de copil si dezvoltare anormala a organelor genitale cu lipsa maturizarii sexuale complete.
Copilul ar trebui sa faca gimnastica medicala pentru imbunatatirea tonusului muscular precum si exrecitii de vorbire, astfel incat sa reduca retardul mental la minim.

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Http://voinicel.md/index.php?page=Sindromul-PRADER-WILLI

Din cate am vazut si imaginile, cred ca este un sindrom ce tinde spre o ingrasare excesiva...citese indicatiile din link, si pai da-i pe www.google.ro sindromul prader will (sus stanga, imagini).Ai grija sa nu se simta complexata! este doar un copil.

| giovana a răspuns:

Sa te inscri in asociatie, poate este un ajutor:
http://ziuabolilorrare.wordpress.com/......n-romania/

| giovana a răspuns:

Http://pwsa.co.uk/main.php?catagory=1
Aici ai informatii despre boala. Daca nu stii engleza iti traduc esentialul. ok?

| Klara a răspuns:

Urata boala. Groaznic.
In primul rand... Diana... permite-mi sa te intreb... care au fost simptomele fetei? Este supraponderala? Are defect de vorbire/gandire?
Stii.de la o vreme se tot dau diagnostice ...la misto...ca sa zic asa.
Mai exista o boala asemanatoare...
Laurence-Moon-Bardet-Biedl
se manifesta identic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt inceput iti spun ca imi pare rau pentru tine si fetita ta si sa ai incredere in D-zeu si totul va fi bine. D-zeu nu da nimanui mai mult decat poate duce si daca trebuie sa treci prin asa ceva este pentru ca asa ti-e scris.am citit cate ceva pe net si am vazut ca este vorba despre o malformatie a cromozomilor si acesti pacienti sunt predispusi la obezitate si osteoporoza printre alte afectiuni. dar am vazut ca acesti copii pot fi integrati in societate, pot merge la cursuri scolare normale doar ca au nevoie de indrumarea unor specialisti.am citit ca are nevoie de un regim alimentar special.mai multe nu stiu sa iti spun, m-am interesat si eu pe net si am vrut sa iti scriu si sa te incurajez, vreau sa stii ca fetita ta nu trebuie sa te vada trista, ea va lua de la tine puterea de a merge mai departe si de a fi un om normal.pa pa