| Stina_7531 a întrebat:

Fiica mea a fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala. Este greu sa intelegi ceva din ce spune medicul, este prea tehnic, imi puteti spune mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Aceasta boala este una dintre afectiunile cele mai frecvente ale inimii. El apare atunci cand cele doua valvule care formeaza valva mitrala bombeaza in atriul stang şi nu se inchid etanas.
Valva mitrala este o structura care separa atriul stang de ventriculul stang, in mod normal sangele trece din atriul stang in ventriculul stang in timpul diastolei, valva mitrala fiind deschisa, apoi valva mitrală se inchide şi sangele trece mai departe in aorta in timpul sistolei.
Cand valva mitrala nu se inchide perfect sangele trece din ventriculi inapoi in atriu aparand asa numita insuficienta mitrala.
Prolapsul de valva mitrala afectează aproximativ 2 procente din populaţia. ca si manifestari unii pacienti pot fi asimptomatici toata viata, diagnosticarea acestei afectiuni reprezentand o surpriza pentru ei.
Cand apar simptome, acestea sunt foarte variate de la un pacient la altul.
-ritm cardiac neregulat (aritmii)
-ameteli
-respiratie ingreunata (dispnee)
-oboseala
-tuse
-anxietate şi panica
-durere toracica care nu e datorată unei afectiuni coronariene.
Cauza prolapsului de valva mitrala nu este cunoscuta, poate fi ereditara,
La majoritatea pacientilor afectiunea este asimptomatica si nu necesita tratament sau schimbarea stilului de viata.
Tratamentul este necesar doar atunci cand simptomatologia se agraveaza.
Complicatiile care pot aparea sunt insuficienţa mitrala grava, endocardita, trombembolii, aritmii.

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

VA pot da o adresa de forum unde sunt alti bolnavi cu aceiasi boala si discuta intre ei. Poate din discutiile lor va veti putea da seama mai bine despre ce este vorba
http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?id_topic=676&start=0
iar aici o explicatie pe intelesul tuturor
http://www.parinti.com/prolapsul_valvei_mitrale-t-17059.html