| Julix a întrebat:

Am o foarte mare durere in gat, ma puteti ajuta si pe mine va rog, am baut suc foarte rece acum 2 seri ( era chiar inghetat ), iar ieri m-am trezit cu o durere destul de rea in gat, spre seara am inceput sa nu mai pot inghiti nimic, sa nu mai pot manca, nu am putut dormi deloc, am luat cateva pastile decasept pana azi dar nu mi-a trecut, ma doare la fel de tare, cand inghit saliva trec fiori prin mine imi vine sa nu stiu, astazi urmeaza sa merg la medicul meu de familie, cu siguranta si sper sa-mi recomande antibiotice ceva sa-mi treaca cat mai repede, dar avand in vedere ca nu pot manca nimic e foarte urat, niste pareri sau daca ati patit si voi la fel, va rog ajutati.ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Eu am amigdalita cronica si stiu ce inseamna durerile de gat, e groaznic. Daca nu ai infectie nu lua antibiotic. Eu mi-am luat de la farmacie albastru de metilen si aplic local cu un betisor de urechi pentru a dezinfecta zona, iau Tantum Verde(mi se pare cel mai bun) si acum mai nou, cand ma doare in gat fac gargara cu apa cu sare. Nu credeam ca poate face bine dar am ramas uimita cat de mult mi-a calmat durerea. Dar daca zici ca mergi la doctorul de familie, e ok. Iti va da el reteta potrivita.

| Cruciuliță a răspuns:

Tantum verde spray. E grozav asa mi s-a spus! Pentru dureri insuportabile de gat.Intreaba si medicul de el daca tot treci pe la spital.

| Denisse a răspuns:

Incearca sa bei teraflu. Mie imi trece chiar si cu un singur plic happy Succes