| deuceD a întrebat:

Salut, ma doare gatul cand inghit si capul dar nu e febra. Nu ma simt in stare de nimic. Dimineata cand m-am trezit mi-am simtit gura uscata si de abia puteam inghitii de durere. Am luat decasept si am baut un ceai, si o aspirina si un paracetamol parca ieri. Ce as putea sa mai fac pana ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Este o răceală, sau o gripă în cel mai rău caz.
În primul rând mergi la farmacie și cumpără septolepe plus (roșu) care este foooarte bun pentru durerile în gât. Eu am luat ieri și azi mi-a dispărut de tot durerea de gât. Cumpără fervex sau coldrex hot(recomandarea mea e coldrex fot) și ia un paracetamol. happy
Dacă în maxim 3 zile nu trec aceste stări,și poate chiar se înrăutățesc trebuie să mergi la medic să îți prescrie antibiotic (știi tu,pastile care se iau din câteva în câteva ore). Dacă nu îți trece e o gripă, și trebuie antibiotic neapărat. happy

Multă sănătate, vlady10!

5 răspunsuri:
| loveyouschatz a răspuns:

Pai ia strepsils albastru. il recomand cu incredere si bea un coldrex hot pentru durerea de cap

| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Ai putea sa iti cumperi fervex este foarte bunhappy.Du-te la plafar si cumpara sirop de muguri de pin nu este scump si nici aiurea la gusthappy. Stai imbracat bine si fa bai caldehappy. Funda?

| deuceD explică:

Am luat streptills, fervex, antibiotice din 6 in 6 ore, paracetamol mananc iaurt si portocale si imi trece incet. Multumesc tutoror pentru sfaturiwinking

| Maariiaa a răspuns (pentru deuceD):

Înseamnă că ai avut o gripă,presupun. Este bine să previi răceala pentru că afectează foarte tare organismul. happy Bea în fiecare zi cel puțin un ceai(de preferat pentru imunitate sau din mai multe plante) îndulcit cu miere și o să ai un sistem imunitar foarte puternic. Consumă multe fructe și legume,carbohidranți(pâine,paste făinoase,panificație),carne mai slabă,dar în principal legume și fructe. big grin Portocalele sunt foarte bune, au vitamina C, e o alegere excelentă și iaurtul la fel. happy Îți doresc muultă sănătate!

| VGC a răspuns:

Si pe mine m-a durut in gat acum 3 zile si nu puteam sa inghit nimic am mancat numai iaurt dar am baut ceai de lamaie fierbinte(mult)si mi-am revenit in 2 zile nu numai cu ceai si cu niste antibiotice decii imi bine du-te cat mai repede al medic