| sopranaCadaverica a întrebat:

Am o infectie la masea si doctorul mi-a prescris antibiotic. Eu stiu ca e riscul de a dezvolta candida din cauza acestuia, mi s-a intamplat o data si acum mi-e foarte teama sa iau antibioticul pentru ca o infectie vaginala de genul ala se vindeca foarte greu. Probioticele ar ajuta? Sau ce anume, sa impiedic dezechilibrul florei vaginale? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când medicul ți-a prescris antibioticul, nu i-ai vorbit și despre temerile tale?
Sunt destui oameni alergici la anumite tipuri de antibiotice, fie pentru că sunt mai sensibili, fie că au un sistem imunitar slăbit. Solicită sfatul medicului de familie, dacă știi că te-ai mai confruntat cu astfel de probleme. Îi arăți ce antibiotic ți s-a prescris și îți va recomanda ceva, împotriva candidozei. Eu i-aș mai fi solicitat ceva si pentru protejarea stomacului, pe parcursul tratamentului cu antibiotice (ex: Omez, Omeran etc).
In situatia ta, antibioticul chiar era necesar. Fiindcă ai infecție (puroi), și până ce acesta nu se elimină, stomatologul nu poate începe lucrarea.Nici anestezia dentară nu va reuși să înfrângă durerea, dacă ai puroi. Așa că, ori soliciti sfatul medicului de familie, ori te întorci la stomatolog si-l intrebi pe el.

8 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Poti lua un ketanol forte

| sopranaCadaverica explică (pentru croissant):

Daca doctorul a prescris antibiotic, pentru ca e o infectie dureroasa de 7 zile nu ma mai lasa, mi s-a umflat si falca, de ce sa iau ketonal? Apropo, in 7 zile am consumat un blister intreg de antiinflamatorii.
Eu intrebam ceva dar vad ca nu stiti sa raspundeti pe subiect.

| ziftode a răspuns:

Probioticele sunt pentru flora intestinala, mai ales a colonului, care poate fi puternic afectata de tratamentul cu antibiotice (si de altele, cum ar fi prea multa bere), si chiar nu are nici o legatura cu vaginul, oarecare

totusi, acum m-am uitat si eu peste boala aia:
https://www.medlife.ro/candidoza-cauze-simptome-tratament
uita-te la ultimile doua titluri, despre prevenire

sper ca te ajuta!

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Consulta alt medic in domeniu pentru problema asta, am mai spus si va repet aici sunt doar opinii nu va bateti joc de sanatatea voastra luand medicamente aiurea sau incercand remedii "din auzite" pentru fiecare dintre noi reactioneaza diferit la medicamentatiewinking ...Consulta alt medic si vezi ce se poate facewinking

| sopranaCadaverica explică (pentru JustMeDeea2019):

Cine apeleaza la remedii ''din auzite''? Nu a fost scris destul de clar in intrebare ca medicul mi-a prescris antibiotic (ca tratament pentru pericoronarita)? E tratament standard pentru afectiunea mea si orice alt medic la fel recomanda.

| JustMeDeea2019 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Păi mergi să îți recomande pentru că aici nu avem medici?