| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 a întrebat:

Am o intrebare am rosu in gat de vreo 4 luni si nu imi trece ce sa iau ca sa imi treaca am mai luat si antibiotice si nu mi-a trecut va rog imi puteti spune mersihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Penicilina injectabil prescrisa de medicul de familie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci analize mai amănunțite, exudat faringian pentru a vedea ce ai mai exact și să faci această recoltare la cel puțin o săptămână de la terminarea tratamentului cu antibiotic.
Gargară cu ceai de mușețel și apoi o linguriță de miere care să alunece încet pe gât iar cel puțin 15 minute nu bei și nu mănânci nimic pentru a-și face efectul.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

@Andra,
Fa analiza bacteriologica a exudatului faringian si eventual o antibiograma dupa care, mergi la un specialist ORL. Sanatate si numai bine!

| NoCharachter a răspuns:

Ai fost la doctor? Incearca Tantum verde sprei si pastile. Apoi fierbe niste apa si pune multe flori uscat cum ar fi musetel, si altele. Apoi puneti un prosop pe cap astfel sa nu poata intra aierul si inhaleaza aburul apei fierte. Indicat ar fi sa stai cu gura cascata. Si e bun si pentru nasul infundat.

| kitten15 a răspuns:

Nu e bine sa ai de 4 luni intruna rosu in gat. Du-te la un medic imediat daca nu ai fost. Antiobioticele nu rezolva nimic daca ai probleme cu gatul. Sper sa te faci bine :*

| datesraluca a răspuns:

Du-te la un medic neaparat ca nu este bine sa te tina atata.

Ms mult fetelor:*
eu am luat ampicilina cu acid clavulanic ca am avut si febra si ak iau miere apai daca nu imi trece ma duc la doctor mersi mult de raspunsuri:*:*

| MyDestiny a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, e primda data.Cred ca ai luat antibiotice slabe si de aceea nu ti-a trecut! Cumpara niste antibiotice mai tari si vezi cum te simpti dupa o saptamana, daca te simti tot la fel du-te la doctor nu mai sta!

| MyDestiny a răspuns:

Ai luat antibiotice slabe, i ia niste antibiotice mai tari! Saca peste o saptamana te simti la fel du-te la doctor!