| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare intima doar pentru fete: cum sa ii explic mamei ca mi s-a inceput menstruatia daca ea nu stie ca eu stiu ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

E buna ideea lui Teodoruka2001. Sau. pur si simplu mergi la ea si cere-i bani de tampoane. O sa isi dea seama ca ar fi trebuit sa poarte mai demult o discutie cu tine...

| Deliiiia a răspuns:

Ii spui pur si simplu ca ti-a inceput menstruatia si ii explici ca te-ai documentat din reviste si pliante de la scoala sau de pe internet. Nu e un lucru rau sa stii despre menstruatie.

| devor a răspuns:

Spune-i ca vrei sa vorbesti cu si spune-i ca ti-a venit.E ceva normal.la.o fata

| numedeutilizator a răspuns:

Pai mama ta ar fi trebuit sa inceapa sa-ti explice, mai ales ca ai varsta la care se incepe CM, dar daca ea nu e genu care sa vb asa ceva cu copilul ei, poti foarte bine sa-i spui ca ai avut prima sangerare, primul ciclu, si nu cred ca o sa te bata sub pretextul "de ce stii ce inseamna asta?" nu, din contra, tu ii spui asa ca ati avut la scoala tot felul de ore deschise despre asa ceva si vi s-a explicat ce si cum se intampla. dupa vezi tu ce zice, dar e bine sa-i spui, ca e ceva firesc, nu trebuie sa ti fie rusine, si asta pe viitor, tu sa fi mult mai deschisa cu copii tai decat e mama ta cu tine.

| Teodoruka2001 a răspuns:

Poţi să te dai "nevinovată" şi speriată. Gen "Mami, ajutor! Am ceva roşu pe chiloţi. Te rog, ajută-mă, mie frică"
Sau bagi ceva acolo laughing. Dar să nu începi să râzi, doar să te faci speriată. Aşa poţi să rezolvi.
Sper că te-am ajutat kiss.